17 veiklų idėjų ant šviesos stalo

Štai jus įsigijote lavinamąjį šviesos stalą, pabėrėte smėlio, kruopų, gal kiek papiešėte, o tuomet dažnai iškyla klausimas „ir kas toliau…?“ 🙂 Pažįstamas jausmas? Puiku! Labai tikiuosi, kad po šio įrašo netversite savame kailyje kaip norėsite kuo greičiau išbandyti visas siūlomas veiklų idėjas. Atrasti savo mėgiamiausias ir jas plėsti, modifikuoti, transformuoti…;)

Neriame, semiamės ir papildome komentaruose tuom ko neišvardijau, kad vienoje vietoje turėtume šūsnelį idėjų šviesos terapijos pavergtiems 😉

1. Barstymai

Barstymai mums prie širdies labiausiai. Nes barstant susitinka ir sensorika (įvairių kruopų, smėlio lietimas), ir kūryba (piešimas, istorijų kūrimas) ir didaktiniai reikalai (pvz. skaičių / raidžių rašyba pirštais, šepetėliu). O beriame ant šviesos stalo ir/ar antstalio viską:

  • paprastą-kvarcinį (senukuose maišais sutinkamą),
  • dekoratyvinį smėlį,
  • manų, sorų kruopas (vienas, ar maišant su pasirinktos spalvos dekoratyviniu smėliu, dar gi fantastiškai atrodo įbėrus spalvingus torto papuošimukus), maistiniais dažais dažytas kruopas ir net maltą kavą.
  • lęšius (raudonus, žalius), juodus ryžius, kokosų drožles!

2. Pilstymai

Pilstymai-vandens terapija malonumu ir veiklų įvairiapusiškumu prilygsta barstymams. Skirtumas tik tas, kad pilstymams jau reikalingas antstalis arba didesnis stiklinis indas. Mums labiausiai patinka pilstytis vakarais. Įsipilame į antstalį šilto vandenėlio ir renkamės iš šių bei panašių veiklų:

  • surinkti nuo dugno pabertus stiklo karoliukus,
  • susirinkti daug įvairių daiktelių ir žiūrėti kas skęsta, o kas ne,
  • su pipete kapinti maistiniais dažais spalvintą vandenį ir stebėti kaip magiškai išsisklaido spalvos,
  • berti ant vandens paviršiaus smėlį, manų kruopas, o gal net pipirus? 🙂 (eksperimentas su pipirais čia),
  • dėti į vandenį krepinio popieriaus skiauteles ir stebėti kaip skiautelės „atiduoda“ savo spalvas vandeniui,
  • plukdyti vandeniu laivelius (kempinė+dantų krapštukas su lapeliu, graikinio riešuto puselė, jos dugne plastilino gabaliukas, į jį įsmeigtas krapštukas su lapeliu i pan.).

3. Tangramos

Įvairių tangramų dėliojimas, šablonų „spalvinimas“ su skaidriomis spalvingomis bei mozaikinėmis plokštelėmis, skaidriu spalvotu plastiku be abejonės, reikalas panardinantis ilgam ir giliai. Dažnu atveju ilgiau prie tangramų lieka sėdėti tėveliai, bet nurimę ir kuriantys tėveliai, mano akimis, vienas gražiausių vaikui vaizdų 🙂

4. Valgymai:)

BET KOKS valgymas ant šviesos stalo – UHU – šventė neišpasakyta! Draugų susibūrimams labai patiks želė vakarėlis (dažnai želę stngdome tiesiog ant antstalio) ir paberti įvairūs užkandžiai – pop cornas, sūrios lazdelės. Nors ką čia – supjaustytos daržovės ant šviesos stalo „sueina“ puikiai taip pat!

Sunki diena? – „O gal šiandien pavakarieniaukim ant šviesos stalo? Nes prie įprasto stalo kaskart vakarieniauti yra baisiai nuobodu…“ 😉

 

5. Piešimai

Piešimas ant šviesos stalo, manyčiau, viena iš labiausiai užburiančių piešimo formų. Ar tai būtų piešimas ant paties stalo, antstalio, o gal ir švarusis piešimas sklaidant dažus per maišelius – kai menas būna apšviestas, jis būna visaip WOW 🙂

 https://www.instagram.com/kindiekorner/

Mūsų namų vaikams ir „Basa pieva“ vaikams labiausiai patinka cukraus gabaliukų spalvinimai (spalviname su vandeniu, pagražintu maistiniais dažais ;))

6. Rūšiavimai

Renkate skaidrią spalvotą plastikinę tarą, nupjaunate dugnelius ir turite puikius dubenėlius rūšiavimui. Šviesa pro juos sklis tiesiog stulbinamai gražiai!

Ir toks spalvų išgavimas – iš „susižvejotų“ priemonių, mūsų akimis, yra didžiausias kūrybos varikliukas. Stalai, kuriuose integruoti įvairiaspalviai LED’ai šią proceso dalį – ieškoti spalvų iš aplinkos –  eliminuoja. O kam? Jei galima perjungti spalvas vienu pultelio spūstelėjimu…;) Būtent todėl savo gaminamiems šviesos stalams pasirinkome 1 – dienos šviesos poziciją, kurios intensyvumą galima reguliuoti.

 

                                                                                       www.teachpreschool.org

7. Granatai

Šią veiklą sąmoningai išskyriau. Jos genialus paprastumas ir smagumas atlikti tiesiog užburia! O smulkioji motorika veiklos metu – šoka valsą 🙂 Dedame granato sėklas į zipinius maišelius ir paduodame bičiuliams su piršteliais tas seklytes traiškyt. Pasigista, „pasijunta“ trekšt ir iš seklytės ištrykšta raudonos ryškios sultys, kurios tiesiog fantastiškai ant stalo atrodo 😉

        

8. Vandens karoliukai

Niekas neužginčys, kad vandens karoliukai – vienas gražiausių akims vaizdas:)

  • Darykite teminius vakarėlius (pvz. „povandeninis pasaulis“ su mėlynais vandens karoliukai ir vandens gyvių figūrėlėmis, žaislais ar „meilė“ su raudonais vandens karoliukais ir laminuotomis šeimos narių foto (nuotrauka iš abiejų pusių yra aplipdoma lipnia juosta), ar „vabzdžiai“ su žaliais vandens karoliukais ir juose šmirinėjančiais vabzdžiais ir pan.);
  • O ką bekalbėti apie skaidrius vandens karoliukus! Būtiniausiai atlikite šį eksperimentą.
  • Ar berkite įvairiaspalvius rutuliukus ir rūšiuokite juos pagal spalvas, spaudykite su česnakų spaudyklę, meskite pro skylutes, pradarytas paprastoje kartono dėžėje;
  • mažiausiems žaidėjams vandens rutuliukus galite berti į didesnį sandarų skaidrų maišelį. Galą užtvirtinkite lipnia juosta ir dėkite ant šviesos stalo. Rutuliukai gražiai žaižaruos ir kvies mažylį rankele juos sučiupti.

9. Skaidrios stiklinaitės

Ant skaidrių plastikinių stiklinaičių įsikūrę jūsų menai, puikiai jaučiasi ant šviesos stalo ir kviečia kurti įvairiausias istorijas!

https://play-trains.com/

10. Krakmolainis

Antstalyje įkurdintas krakmolainis (krakmolas + vanduo + maistiniai dažai), kuo puikiausiai jaučiasi ant šviesos stalo. Rankutės nuo dugno krakmolą grybšt – pasirodo šviesos ruoželis. Fantastika, užburia!

11. Eksperimentai

  • Vienas iš gražiausių eksperimentų, kuomet į antstalį pilamas aliejus ir į jį pipete lašinamas spalvintas vanduo. Fantastiškai užburia!
  • Galite į antstalį pilti pieną ir taip pat į jį kapinti spalvintą vandenį. Spalvos fantastiškai išsilieja, išsilaksto, grožių-grožius pakuria.
  • O galite išbandyti ir eksperimentą, kuriuo metu pilamas pienas, ant jo viršaus aliejus (tiek, kad plonas aliejaus sluoksnis pasiskirstytų ant viso pieno paviršiaus) ir jau tuomet kapinkite spalvintą vandenį. Paprastame dubenyje šis eksperimentas atrodė štai taip. Taigi, galite tik įsivaizduoti kaip puikiai jis atrodys ant šviesos stalo…:)).

http://www.froginapocket.com

12. Šiaudeliai

Pasižiūrėkite kokiems statiniams su plastilinu gali pakviesti skaidrūs, spalvingi šiaudeliai!

https://artfulparent.com

13. Naminis plastilinas

Naminį plastiliną galima įsigyti, o galima ir patiems be vargo pasigaminti. Tuomet plastilinu visą stalo paviršių aplipilnkite, formeles įvairias įspauskite ir stebėkite / stebėkitės kaip gražiai šviesa sklinda pro kiekvieną išspaustą formą 😉

14. Balionai

Mažulyčiams patiks matyti, kaip ant šviesos stalo atrodo balionai. Paprasti spalvingi, viduje su konfeti, viduje su vandeniu, o gali būti išpieši įvairiais gyvūnėliais, emocijom. Bus ką aptarti, sugauti, apglėbti 🙂

https://www.andnextcomesl.com

15. Metų laikai

Neškitės ant šviesos stalo visus metų laikus:

  • Rudeninius lapus, ant kurių skaičiuodami dėkite kaštonus bei giles,
  • Sniegą – spalvinkite jį guašu, varvinkite dažytą vandenį,
  • Pavasarinius šauklius: kačiukus, žibutes, iš šiltųjų kraštų grįžtančius paukščių figūrėles ar nuotraukas.
  • Gražiausius vasaros žiedus ir kurkite su jais mandalas. Aptarkite didžiausias / gražiausias kiekvieno metų laiko šventes.

                                                   www.happilyevermom.com

17. Šlykštukai

Bet kokie šlyktukai ant šviesos stalo na tiesiog…be žodžiu! Tai reikia patirti 🙂 Akys žaižaruoja, piršteliai „alpsta“ nuo malonumo liesti!

Dėliokite šlykštuko gabaliukus į įvairias talpeles, pjaustykite su saugiu peiliuku, tąsykite, maigykite, mėėėėgaukitės!

16. Ar galop, paskaitinėkite ant šviesos stalo 😉

Keletas pastebėjimų ir asmeninių rekomendacijų žaidimui su šviesos stalu:

  • Kaip ir minėjau anksčiau, mano asmeninė rekomendacija – rinktis vienos spalvos – dienos šviesos pozicijos stalą. Vis tik,  jei passirinktas stalas turi galimybę šviesti įvairiomis spalvomis – vienai dienai pasirinkite vieną, geriausiai vaiko / (-ų) nuotaiką atspindinčią spalvą.
  • Prieš rinkdamiesi šviesos stalą apsisvarstykite mintį, kad vaikas saugiausiai jaučiasi arčiau žemės. Galbūt vertėtų pasirinkti staliuką, prie kurio dirbama ne atsisėdus an kėdės, o tiesiog – jaukiai įsikūrus ant žemės. O be to, prie tokio staliuko staliuko susitaplins daugiau draugų 😉
  • Pasiruoškite kelias temines dėžutes, kad kaskart netektų rinkti rekvizito iš naujo. Pvz. manai su įvairiais barstymo įrankiais; dekoratyvinis smėlis su gyvūnų figūrėlėmis; dažytos kruopos su tuščiaviduriais kiaušinukais ir pan.
  • Puiku, jei veiklą su šviesos stalu lydi rami muzika, eteriniai aliejai ir rūpesčius už durų palikę suaugę 😉

Nepamirškite pasidalinti idėjomis su šviesos stalu iš savo namų! Kaip viena bendruomenės narė rašė: „dosni ranka niekada nebūna tuščia“ 😉

Laukiantys pavasario,

Julija + Timūras + Sonija