Smulkioji motorika: idėjos veiklai ir priemonės jos lavinimui nuo 2 – 6 m.

Vaiko protas yra jo pirštų galiukuose“ (B. Sukhomlinsky).

Dažnas mūsų žino apie smulkiosios motorikos lavinimo svarbą, apie tai, kad aktyvinant pirštukų pagalvėles skatiname vystytis kalbą. Smegenyse esantys „žempėlapiai“, atsakingi už rankų judesius ir kalbą randasi greta vienas kito. Taigi, jei lavės pirštai-lavės kalba. Ir kuo vaikas daugiau dirbs su savo dar nelabai paklusniais pirščiukais, tuo kalba taps suprantamesnė.

Tačiau, įsivaizduojame, ne vienas galvoja, kad smulkiosios motorikos lavinimui reikalingos specialios priemonės arba patyrusių specialistų pagalba. Be abejo, yra begale naudingų ir koncentruotų veiklų įvairiuose būreliuose, yra įtraukiančių, spalvingų priemonių, kurias galite pasirinkti iš specializuotų lentynų.  Tačiau daug ką galite pasikurpti ir patys, su jūsų namų stalčiuose gyvenančiais dalykais.

Taigi, kviečiame į pažintį su ikimokyklinuko smulkiosios motorikos lavinimu namų sąlygomis 😉


Segtukai ir sąvaržėlės

Skalbinių segtukuose mažai romantikos mamai, bet daug naudos vaiko pirščiukams 😉 Pasiūlykite savo dvimečiui-trimečiui pasegioti segtukus ant įvairių paviršių, pastatyti iš jų bokštą. Galite vienu šūviu nušauti 2 zuikius: pamiklinti pirščiukus ir pasimokinti raidžių, pasigaminę, tarkime, dinozauriuką.

Iškerpame jį iš kietesnio kartono, ant spyglių surašome vaiko vardo raideles. Raideles surašome ir ant segtukų galų. Užduotis: užsegti segtuką su atitinkama raide ant drakono spyglio. Segtuko suspaudimas ir atleidimas – velniškai gerai treniruoja pirščiukus.

Taipogi įgūdžių reikalauja ir sąvaržėlių sagstymas ant įvairių paviršių. Darbas trimečiui ne iš lengvųjų, bet jei pasiūlyti žaismingas, „personažuotas“, darbelis eisis it per sviestą 😉

 


Įvairių smulkių dalykų griebimas

Metinukui siūlome rūšiuoti, dėti į rulonėlius įvairius stambesnius, „neskanius“ dalykus, kaip antai: kaštonai, graikiniai riešutai, kankorėžiai, kamščiai. Pasiūlome šaukštą bei parodome kokio veiksmo iš jo norėtume sulaukti: pasemti dalyką ir perkelti jį į kitą dubenį.

Užduotys smulkiosios motorikos lavinimui turėtų sunkėti pagal vaiko amžių: kuo vaikas augesnis, tuo dalykai, su kuriais manipuliuojama turi būti smulkesni, sunkiau suspaudžiami, ištraukiami ir pan. Apie antruosius gyvenimo metus, kai vaikais visko neberagauja, gali pradėti žaisti su įvairiais vandens ir modelino rutuliukais – juos rūšiuoti, pasemti su šaukštais, išgauti vandenyje ir t.t. Kuo įvairesnės ir spalvingesnės talpos bei pačios rūšiuojamos priemonės tuo, tikėtina, vaiko dėmesį išlaikysite ilgiau.

Su smeigtukais pasmeigti maistą – taip pat labai įtraukianti ir naudinga užduotis.

O spalvingos sagutės apskritai dvimečio rojus, sakyčiau:)

Ar tai būtų sagutės, ar mažos figūrėles, svarbu, kad būtų smulkios ir dailios – kviestų įtraukti bičiulius jas į savo veiklą:) Mums labai patinka šios medinukės su gyvūnais.  Be to, kad veiklų su jomis aibė, tai dar smarkiai turtinamas žodynas ir tobulinami komunikaciniai įgūdžiai, kol aptari visus esančius gyvūnus / vabzdžius ir prikuri su jais istorijų 😉

O veiklų spektras su sagutėmis labai platus:

  • sagutes galite klijuoti ant lipnios plėvelės,
  • galite įtraukti į žaidimus su plastilinu ir šlykštukais,
  • galite kiekvieną suvynioti į folijos gabaliukus ir įduoti mažajam bičiuliui išvynioti. O išvyniojus, nusistebėti kartu ir aptarti atrastą.

Voratinklis

Kai pintą ar plastikinį (su skylutėmis) krepšį apraizgote virve, o į jo dugną pridedate daug įdomių, spalvingų, rečiau „ant akių“ pasitaikančių dalykų, tiek dvimečiui, tiek keturmečiui tampa žūtbūtine užduotimi viską iš ten ištraukti. Tenka pasikaustyti kantrybę ir nuovokumą, kaip tą daiktą pro tą virvės raizgalynę ištraukti, bet pasisekimas būna labai saldus:) Pirščiukai ir riešas darbuojasi UH!


Piešimas

Bet koks piešimas ir su bet kuo – puikiai treniruoja pirščiukus, riešą, treniruoją rankeles rašymui. Jei piešimo priemonės smulkios, sunkiau nulaikomos arba piešiama pačiais pirščiukais – dvigubai valio!

O kai reikalinga nuspalvinti dar tam tikrus plotus, tuomet pirščiukai dirba dar „ščyriau“, priedo pasitelkiant ir koncentraciją, koordinaciją, judesių tikslumą. Mūsuose buvo apsigyvenusi štai tokia spalvinimo užduotėlė – nulakuoti milžinei damai nagus 😉


Klijavimas

Ar tai būtų lipdukai (puiku, jei jie yra teminiai, vaizdingi, tokie, apie kuriuos pasikalbėti būtų galima), ar smulkių dalykų ant lipnios plėvelės klijavimas, ar koliažų klijavimas su pieštukiniais klijais, – veikla, smarkiai „pamaitinanti“ pirščiukus.

Koliažų klijavimas – puikus! Eilinio apsilankymo pas „babą“ metu, vartėme senus žurnalus, atrinkome abiem vaikam labiausiai patinkančias nuotraukas, jas iškarpėme ir iš karpinių su pieštukiniais klijais klijavome koliažus. Pasididžiavimo verti paveikslai gavos:) Ačiū žirklėms ir pieštukiniams klijams už pirščiukų įdarbinimą!


Vėrimas

Vėrimas, ko gero, plačiausias būdas lavinti smulkiąją motoriką. Smeikite iešmelius į plastiliną, naminę tešlą, kamštinę medžiagą ir varstykite ant jų viską, kas su skylėmis, ar minkšta: uogas, baronkėles, makaronus, karpytus šiaudelius, spalvingas gumeles, karpyto kartono gabaliukus, įvairius žiedelius ir t.t. ir pan.


Kalimas

Mūsų lentynose gyvenantis „meistrelio rinkinys“ yra ta priemonė, kuriai be skrupulų skiriu atskirą pastraipą, nes jis to vertas, dievaži. Ta koncentracija, su kuria keturmetis kala vynukus plaktuku, o dvimete tuos vynukus su rankyte smeigia…Na ir be kita ko, su šiuo rinkiniu kūrybiškumas ūgteli kažin kiek. Paveikslai kiekvieną kartą vis kitokie dėliojami ir su pasididžiavimu visiems rodomi. O bendrai, kalėme mes ir prieš rinkinuką – ledo kiaušiniuose įšalusius dinozaurus, vynukus į putplasčio plokštes. Kalkite mielieji. Saugiai, bet – kalkite 😉


 Taupyklės

Įvairios taupyklės ir įvairūs pinigėliai, ar tai žaisliniai, ar tai senieji centai, mūsuose nuolat ant akių ir visad-visad panaudojamos, kai reikia ramesnių kelių minučių. Kone pats paprasčiausias, bet pats naudingiausias būdas smulkiajai motorikai lavinti.


Gliaudymas

Riešutų gliaudyklė – tobuliausias smulkiosios motorikos lavinimo įrankis bičiuliams nuo 3 metų. Ir nieko čia nebepridursi:)


Sensoriniai maišeliai

Į zipinius maišelius, ar įmautes galite pilti bet ką, skystesnio, minkštesnio – šampūną, indų ploviklį, mūsų atveju – išmirkyta vandenyje sauskelnė ir mėlynai nudažytas jos turinys. Pilate masę į maišelį, sudedate įvairius smulkius ir spalvingus dalykėlius, užsandarinate lipnia juosta ir duodate bičiuliui pirščiukais ieškoti viso turinio.


Darbas su pipetėmis

O jis nelengvas. Visų pirma patį veikimo principą suvokti, antra – pasitelkti kantrybę visą skystį ne tiesiog paėmus išpilti , o vėl ir vėl su pipete į reikiamą vietą perkėlti:) Bet kai veikla įtraukianti ir wow efektą kelianti, tuomet ir darbas su pipete tampa ne toks įkyrus.

Ką su pipete kapiname?

  • spalvintą actą ant sodos,
  • spalvintą vandenį ant vatos gumulėlių (pop – cornas, vaivorykštė ir pan.)
  • spalvintą vandenį ant kavos filtrų ir popierinių rankšluosčių t.y. dalykų, kurie akimirksniu nusispalvina.

Rišinėjimas

Rišinėjimas, kaip ir siuvinėjimas bei varstymas – pratimai, tiesiogiai ir koncentruotai lavinantys smulkiąją motoriką. Pasinaudoję šia namudine idėja galite įkūnyti ir aprišinėti įvairius personažus. Principas paprastas: iš kartono iškerpama norima forma. Jei tai gyvis, suteikite jam gyvybingumo su akytėmis, Iškarpome figūroje nedidelius rovelius. Figūros pradžioje ar pabaigoje užtvirtiname siūlą nuo siūlo kamuoliuko galo. O tolesnė užduotis – apraišioti tą figūrą, virvelę pataikant į rovelius.


Karpymai

Na, vienareikšmiškai, karpymai – smulkiosios motorikos arkliukas. Keturmečiai jau gali karpyti pagal užduotėles. Pavyzdžių joms – aibė! O nedidelis „tipsas“ mažiukams, kurie karpo dar dviemis rankutėmis laikant žirkles: kad mamai nereiktų kaskart popieriaus laikyti, iškišus pusė nuo stalo, užtvirtinkite jo kraštus lipnia juosta prie stalo pagrindo. Taip laisva popieriaus puselė ore „tabaluoja“ ir ją mažasis karpytojas gali karpinėti 😉


Spagečių laužymas

Nežinome, ar jau atradote. Pas mus šis atradimas kažkodėl įvyko visai nesenai. Taigi – spagečių laužymas. Veikla pasirodė dvimetę ir keturmetį baisiai įtraukusi, matyt, visų pirma dėl monotoniško, terapinio proceso, kuris itin tinkamas po ilgos dienos. Mamai gi penas akims žiūrėti kaip gražiai pirščiukai darbuojas. Makaroną reikia sugriebti, tuomet viena ranka prilaikyti, o kita – laužti. Iš pažiūros paprasčiau nebūna, bet jei žvelgti „pro didinamąjį stiklą“ ir bandyti vaizdą sulėtinti, suprasite, kad darbelio – oho! Kitą kartą spagečius būtinai nusidažysime.


Kiaušinių lupimas

Duokite lupti virtus kiaušinius. Pratimas ne tik mankštinantis pirštelius, bet ir vystantis savarankiškumą. Sakysite „maisto gadinimas“? Drįsčiau paprieštarauti: kai bičiulis tiek pastangų įdeda į užburiantį lukšto lupimo procesą, tai tą kiaušinį būtiniausiai suvalgys visą, kad ir su lukštų likučiais:)


Ir aišku – konstruktoriai ir kaladėlės!

Iki visai nesenai svarsčiau, kad LEGO ne mano vaikui. Pasirodo iki jų tiesiog dar nebuvome daaugę:) Dabar daaugome ir konstruoti dalykus vyrukui labai patinka. Todėl mūsų lentynose apsigyveno kiek kitokius pojūčius suteikiančios ir manipuliuoti malonios – guminės kaladėlės. Džiaugias akys matant, kaip dirba pirščiukai konstruojant su jomis 😉

 

Tiek veiklų smulkiajai motorikai lavinti šiai dienai. Bus daugiau – būtinai papildysime. O dar, mes visad trypčiodami iš nekantrumo laukiame jūsų įgyvendintų idėjų/ Geriausia daugyba – dalyba. Dalinamės Facebook’e arba labas@lavinuvaika.lt 😉

Darbingų pirščiukų!

Julija + Timūras + Sonija