Namudinės veiklos su 6-18 mėn. mažyliais

Tiek nuostabių veiklų, skirtų pypliukams užkliūna mano akis, kad tampa baisiai gaila, jog po namus neberopinėja, koks 8 mėn. stebukliukas. O dunda, laksto, kūliais verčiasi 2 stebuklų ilgos kojos 🙂 Tad belieka kol kas pasidžiaugti jūsų pypliukais ir pasiusti idėjų jūsų skaidriai, pažiniai, taip greit skriejančiai kasdienai. Pradedam:

1. Spalvoti baseino kamuoliukai

Puikiai limpa / atlimpa prie lipnios juostos, apvyniotos aplink dėžę, stalo kojas ir pan. Visą sieną šiai pramogai paskirti lipinant kamuoliukus ar nedidelius pripūstus balionėlius prie lipnios plėvelės.

Baseino kamuoliukai apskritai, tikėtina, atsiras jūsų veiklose dar ne vienerius metus, tad būtinai „apsiturėkite“ jais. Dar 1 veikla su jais – dėjimas ir išėmimas iš / į keksiukų formeles. Vėliau – rūšiavimas pagal spalvas.

2. Kartoninė dėžė

Kartoninė dėžė pats universaliausias žaislas ir išliks tokiu dar ilguuuus metus 🙂

  • Pradėkite nuo didesnės dėžės ir išpjautų joje iš įvairių pusių skylių. Pridėkite į ją mažyliui nematytų rakandų ir pasiūlykite išimti. Paskui – įdėti.
  • Su laiku galite daryti skylėms „užuolaidėles“ – vaikutis aiškiai nemato, kas viduje yra, bet apčiuopia prakišęs rankelę ir jo galvelėje jo kyla „n“ vaizdinių – „kas tai galėtų būti“.
  • Metinukams pasiūlykite dėžę su skirtingų dydžių skylutėmis, pro kurias galima mesti skirtingo dydžio dalykus. Skylutes galite apspalvinti skirtingom spalvom ir mesti dalykus pagal spalvas.
  • Mažyliams labai patinka, kai pro skylutes kažkas išlenda. Tarkime, kinder siurprizo žaisliukas,  pritvirtintas prie pagaliuko, papuoštas akytėm ir plaukais ar pirštų lėlytė. Jie juokias išsijuosę ir bando pagauti jį:) Kaišiokite žmogeliuką pro skylutes, įsitaisę kitoje dėžės pusėje.

3. Tūtelės

Tūtelės irgi taps labai dažnai naudojama priemone ilgus metus (jei įdarbinsite ją ;)). Tvirtinkite prie sienos su dviguba lipnia juosta arba lipinkite prie lipnios plėvelės ir meskite pro skylutes riešutus, pom pomsus. Mažyliams labai patinka traukalioti nedideles šilkines skareles, tad pasiruoškite iškuisti spintas 😉 Ką jau kalbėti apie žaidimo eigoje su kiekviena skarele sužaidžiamus KŪ-KŪ!

Kai tūtelės kelias dienas jau bus išbandomos, prie jų galite pritvirtinti ir skaidrius plastikinius butelius. Mažyliui bus smalsu atrasti, kad pom pomsai ir kitkas neiškrenta pro dugna, o lieka talpose:)

4. Dangteliai nuo drėgnų servetėlių

Prašau, nepatingėkite pasidaryti šios priemones ir ją naudositės ilgai ir įvairiapusiškai, pažadu! Taigi, išlaisvinkite plastikinius dangtelius nuo drėgnų servetėlių pokų ir su karštais klijais pritvirtinkite juos prie kartoninės dėžės, išpjovę skyles.

Parodykite mažyliui kaip atidaryti / uždaryti dangtelius (pradžioje jų neužfiksuokite uždarydami, kad nesukeltų sunkumų atidarant); parodykite kaip įmesti daiktus, pasidžiaukite kartu kaip jie dunksi, kaip gerai mažyliui sekasi įmesti.

O dar mažyliui laaabai patiks, kai atidaręs dangtelius jis pamatys įvairiausių gyvūnų nuotraukas. Na o užvis labiausiai jis džiaugsis, atradęs po dangteliais savo mylimiausių nuotraukas – mamos, tėčio, brolio/sesės, senelių ir pan.;)

Artimųjų nuotraukas galite iškarpyti ir priklijuoti ant mažylio mylimos pirmosios dėlionės. Patikėkite, patiks be galo kitoje detalės pusėje atrasti mylimiausių veidus 🙂

5. Folija

Folija! Ją mažyliai dievina dėl blizgumo ir žūt-būt pasiryžta atvynioti kiekvieną gumulėlį ir pasižiūrėti ką gi mama jame paslėpė – gal skanuką, o gal nematytą spalvotą dalykiuką, gamtinį lobyną 🙂

Daug gumuliukų tokių paruoškite ir primeskite, tarkime, į sensorinę kaštonų dėžę. Prirankiokite į burnytę netelpančius kaštonus.

6. Grotelės

Panašias groteles tikrai rasite depuose ir senukuose. Jei praverti pro jas spalvingas juosteles ir ant juostelių galų prikabinėti medinius žiedelius (rasite prie užuolaidų skyriaus) ir kitus rakandėlius, labai tikėtina, kad jūsų ropliukai bei metinukai su dideliu susidomėjimu jas tampys žemyn-aukštyn ir prikabinėtą atradinės 😉

 

7. Veidrodis

Ikimetinukams labai patinka veizėti į veidrodį ir matyti…kitą vaika! 🙂 Taip taip, ikimetinukai matydami veidrodyje save, liesdami veidrodį ir guguodami daro ne ką kitą, kaip bando užmegzti kontaktą su tuo kitu vaiku. Jie savęs dar neatpažįsta. Nuo metukų vaikas jau suvokia, kad veidrodyje esantis vaikas tai ne kitas, bet dar iki galo nesuvokia ir kad tai jis. Šiuo laikotarpiu (12-18 mėn.), ko gero, vaikiukas į atspindį veidrodyje žvelgs kiek įtariai. O tarpsnyje 18 – 22 mėn. jau turėtų atpažinti save. „Piuko nosis“ testas padės atskleisti, ar vaikas atpažįsta savo atspindį: ištepkite vaiko nosytę raudonai mamos lūpdažiu ir parodykite jo atspindį veidrodyje. Jei vaikas lies savo nosytę – jis atpažįsta save. Jei liečia veidrodyje esančią nosytę – dar ne.

Taigi, vienu ar kitu atveju, veidrodis domina, masina, kviečia manupuliuoti, todėl bet kokia veikla ant jo – ar piešimas šilkinėmis kreidelėmis, ar prilipinimas ant veidrodžio sensorinių maišelių su vandens karoliukais ir kt. sensoriniais reikalais, ar paprastų spalvotų krepinio popieriaus juostelių pritvirtinimas – turėtų baisingai įtraukti 😉

8. Balionai

Na, patys žinote, balionai, ko gero, visad ir didžiausius „wow“ sukelianti priemonė.

  • Pabandykite į juos įdėti pom pomsus, manipuliuoti tokiais, kai kažkas „laksto“ dar smagiau.
  • O dar galite pripilti į balionus nedaug vandens ir pririšti prie jų virveles. Virveles pritvirtinti prie stalo krašto, ar ant lango, durų staktos. Mažuliukams bus laaabai smagu bandyti juos sugauti, o sugavus, gniaužti, bandyti įkąsti 😉
  • Balionus, pripiltus vandens smagu ir gaudyti tiesiog pačiame vandenyje – vonelėje ar pripylus į dubenį.

9. Lipni plėvelė

Ant lipnios plėvelės lipinamos kietesnio spalvoto audinio skiauteles ar bet kokios plokščios figūros, jau tikrų tikriausiai privilios jas nulipinti. O gal ir prilipinti 😉

10. Lobių pintinė

Lobių pintinė, su įprastai draudžiamais telefonais, įvairiais pulteliais, brolių / sesių tamogočiais, tetriais ir pan. – ROJUS! 🙂

11. Juostelės

Spalvotų atlasinių juostelių užkaišymas už komodos stalčių. Kaip manote, jūsų bičiuliukui patiks? Manyčiau!

Juosteles galite sukaišioti ir į paprastos kartoninės dėžės pradarytas skylutes. Skirkite laiko veiklai, nes yra tikimybė, kad juosteles teks sukaišioti vėl ir vėl – taip įtrauks! 🙂

12. Muzikavimas

Leidžiate savo mylimukams pamuzikuoti, būgnijant ant keptuvių, puodų, dubenų su mediniu šaukštu…? – Leiskite! 🙂

13. Sienos

  • Visi tie mažųjų drabužėliai – tokie spalvingi, kad jų tiesiog neįmanoma…nepakabinti ant sienos 🙂 Taigi – pakabinkite! Mažiesiems bičiuliams bus laaabai smagi pramoga drabužėlius per erdvę atrasti ir nuo sienų nulipinti.
  • Ant sienų prilipinti galima ir įvairiausių kempinių (su jomis gi smagu surengti ir kempinių mūšį) bei su popierine lipnia juosta „įkalinti“ įvairias gyvūnų figūrėles ar iš esmės bet ką! 🙂

Kalbant apie skareles, verskite savo skarelių skryinią ant grindų. Mažylis ropos, eis, tyrinės dydžius, raštus, tekstūras, spalvas, Žais slėpynių, ieškos paslėptų daiktų 🙂 Dar galite paguldyti vaikelį ant nugaros ir atsistoti virš jo su didele skara. Lėtai mosuodama virš vaikelio skara, dainuokite:

Ant kalno karklai lingavo (2 k.)

Ant kalno karklai lingavo, pakalnėj vanduo liuliavo, liuliavo, liuliavoooo 🙂

14. Vanduo

Vanduo tai atskira tema ir dažniausiai visa kas su juo susiję – yra gerai 🙂 Kai vanduo būna paspalvintas lašeliu maistinių dažų ir pagyvintas guminiais ančiukais, žuvytėm, susuktom iš pūkuotų vielučių – dvigubai gerai!

O jei plaukiojantys dalykai VALGOMI?…:) Dėkite riekelėmis pjaustytą agurką, obuolį, citrusinius vaisius (jei nealergizuoja). Mažylis gaudys, čiaumos, uos kvapus, skirs skonius, turkšis ir bus be krašto laimingas! 🙂

15. Sensoriniai maišeliai

Į sesnorinius maišelius (stiprius, zipinius, papildomai užtvirtintus ties užsegimu lipnia plėvele) iš esmės gali keliauti bet kas: vandens rutuliukai, pom pomsai, pūkuotos vielutės, želė, vanduo su žaliais žirneliais, spalvintas vanduo su blizgučiais ir pan. Dėkite juos ant grindų ar tvirtinkite prie veidrodžio, sienų, langų ir leiskite mažosiom rankutėm tyrinėti!

16. Maitinimo kėdutė

Šį laikiną namų rakandą išnaudokite maksimaliai!

  • Su lengvai nuklijuojama (popierine, ar dekoratyvine lipnia juostele), pritvirtinkite prie padėklo mylimas žaislų figūrėles. Vyks laisvinimo operacija:)

 

  • Prie kėdutės krašto pritvirtinkite nedūžtančią bonkelę (nuo Pringles ar pan.) ir paberkite makaronų. Reiks pabandyt įtaikyt:) Mažyčiams patiks garsas makaronų, atsitrenkiančių į talpos dugną.
  • Natūralų jogurtą sumaišykite su maistinių dažų lašeliu, ar morkų, borokėlių sultimis, mėlynųjų kopūstų ar mėlynių nuoviru, citrinžole ir pan. Pilkite jogurtą į keksiukų formeles ir įduokite tapyt piršteliais. Tokius dažus galite neštis ir tiesiog į tuščią (pašildytą) vonią. Po menų tereiks nuplaut 😉

 

 

17. Skalbinių krepšys

Skalbinių krepšys su skylutėmis, ant kurio dugno – gėrybės, o norint jas pasiekti, teks prasibrauti pro siūlų raizgalynę🙂 Daug peno piršteliams, rankutėms ir smegenėlėms 😉

18. Servetėlių dėžutės

Servetėlių dėžutės jau savaime turėtų užimti vien įdavus jas kartu su servetėlėm. Namie „pasnigs“ :), bet 10 min. atilsio garantuos. Ištuštintas dėželes galime pildyti ir štai tokiais įdomiais turiniais:

19. Lobių kempinė

Seniai seniai, indų kempinėlėje su aštriu peiliuku prapjoviau skylutes, sukaišiojau į jas įvairaus dydžio bei spalvos sagutes ir įdaviau mažiems dukros pirščiukams išiminėti sagutes. Susikaupimo būta! Dabar aš pasenau, kiek paišmintigėjau:) ir 1,6 m. krikšto dukrytės veiklai, nesismulkinant, parinkau automobilinę kempinę, pradariau skylutes iš visų pusių ir sudėjau viską, ką radau plokštesnio /ryškesnio- sagutes, mozaikas, medinukus, deimančiukus, šiaudelius ir pan.
Veiklą prireikė įsigyvendint ČIA IR DABAR, vos gavus! Ir ne tik 1,6-einukei, bet ir jos 5-iametei sesei šarkutei ?

20. Vandens rutuliukai

Vandens rutuliukai mažylių be gaaaaalo, mėgstami, bet veikla turi būti akylai prižiūrima, nes pirmaisiais kartais rutuliukus tikrai norėsis kišti į burnytę:) Pamenu, su dukra (nuo 1,2 m.) su rutuliukais praktikavomės žaisti 2 mėn. iki kol įgudom nebeimti į burną. Pastangos vertėjo: įsitraukimas į veiklą ir jos teikiamas džiaugsmas buvo – beribis!
Absoliučiai sensorinei euforijai galite purkšti ant rutuliukų Crazy Foam standžių putų arba skutimosi putų alergiškai odai (jos bekvapės).

Dalinkitės komentaruose savo namudine veikla su 6-18 mėn. mažuliukais!

Aukite sveiki ir laimingi,

tebūna ilgos dienos (ne metai, nes tie tai prašuoliuoja šakės kokiu greičiu…) prisotintos naujais džiugiais atradimais ir kuo daugiau teigiamų emocijų!

Julija + Timūras + Sonija