Kuo užimti vaiką „nevaikiškose“ vietose

Dar kuomet Timūras buvo tik vienas, dažnai susidurdavau su klausimu, kuo jį užimti kavinėje, eilėje poliklinikoje, ilgesnėje kelionėje automobiliu. Trumpai tariant – „nevaikiškose“ vietose, kur aplink nėra nieko smarkiai įdomaus vaikui, bet kur jam reikia išbūti tam tikrą laiką. Tuomet veiklų diapazonas apsiribojo skaitymu ar spalvinimu ir bėdos didelės nebuvo. Bet į pasaulį pasibeldus sesei viskas kur kas pasudėtingėjo 🙂 Visų pirma – dažniau tenka būti ne namuose: papildomi būreliai, veiklos, darbai ir pan. Antra – užimti vaikus, kuomet vienas 4-ių, o kita – 2-iejų metų – užduotis ne iš paprastųjų.

Taigi, kaskart tenka susigalvoti vis daugiau priemonių ir veiklų, kurie susitalpintų į nedideles talpas (mes naudojame žaislų baseinėlį) ir kurias galėtume pasiimti kartu.

Taigi,  žemiau pateikiu kelias idėjas veikloms, pritinkančioms įvairiam amžiui, pradedant nuo metų / pusantrų (kuomet vaikiukas nustoja viską ragauti).


1. Piešimo priemonės ir popierius

Vienokių ar kitokių piešimo priemonių kuprinėje nuolat turime. Atsispausdinkite paprastus piešinėlius spalvojimui. Mums patinka įvairios mandalos. Jas sunku „sugadinti“ net mažiausiems piešėjams. Kaip benuspalvinsi, atrodys gražiai 😉


2. Lego

Rinkitės paprastas detales, iš kurių galima sukonstruoti bet ką. Mažyliai užsiims paprastu detalių sujunginėjimu, ūgtelėję – statys namus ir raketas. Prigriebkite porą žmogeliukų, tuomet prasidės ir siužetinis žaidimas.


3. Lobių maišelis

Sudėkite į maišelį vaikui pažįstamus dalykus. Kištelėjęs į maišelį rankutę ir apčiuopęs dalyką, tegul vaikutis pabando atspėti kas tai. Vaikams paprastai labai patinka toks žaidimas. Jame dalyvauja ir dar nekalbantys mažyliai: jiems patinka lobių maišelyje apčiuopti daiktą ir ištraukti jį. Puiku tas, kad maišelį visad galėsite papildyti dalykais, gyvenančiais jūsų rankinėje 😉


4. Figūrėlės siužetiniams žaidimams

Tai gali būti jūsų mėgstamų knygų, filmukų herojai, gyvūnai ir visokie kitokie maži žaisliukai, su kuriais lengva susiorganizuoti siužetinį žaidimą.


5. Karpymai

Mažyliams tiks tiesių linijų karpymas, o ūgtelėjusiems – sudėtingesni kontūrai. Iškarpius figūras, jas galima priklijuoti ant balto popieriaus lapo ir pasidaryti koliažą.


6. Klijai, popierius ir viskas, ką galima priklijuoti

Vaikams stebėtinai patinka klijuoti kažką prie popieriaus. Mažyliams patinka pats procesas – skiautelės tepimas pieštukiniais klijais ir tvirtinimas prie lapo, o ūgtelėję jau gali sumeistrauti visus koliažus ar atvirutę močiutei 😉 Ką galima klijuoti:

  • spalvoto popieriaus gabaliukus,
  • įvairias nuotraukų iš žurnalų iškarpas,
  • gėlių lapelius,
  • rudeninius lapus,
  • vatos gumuliukus (darome dėbesėlius, sniegą),
  • vilnonius siūlus,
  • kruopas ir arbatą,
  • lipdukus (paprastas variantas, kai nėra klijų).

7. Skylamušis ir spalvotas popierius

Stebėtina kaip ilgai vaikai gali gaminti spalvingus rutuliukus, byrančius iš skylamušio. Ūgtelėjusiems prigriebkite ir klijus bei pasiūlykite iš rutuliukų sukurti piešinį. O dar rutuliukus galima rūšiuoti pagal spalvas (1,5 m. – 3 m. vaikams).


8. Plastilinas ir šlykštukai

Ar tai būtų naminis plastilinas, ar porą bonkučių play-doh, ar įvairiausi šlykštukai, tiks viskas, kas užims bičiulių pirštelius. Iš plastilino lipdykite konkrečias formas, personažus, šlykštukus minkykite, įspauskite į juos įvairius daiktus ir stebėkite(-s) paliktomis žymėmis.

Mažyliams labai patinka pjaustyti plastilinus gabaliukais su specialiais įrankiais ir statyti blynų bokštą (gabaliuką įspaudžiame piršteliu – jau vienas blynas, ant viršaus dedame kitą gabaliuką, įspaudžiame, štai ir antras ;))

Ir be abejonės, įvairaus amžiaus bičiuliams labai patinka su specialiais švirškštais išspausti įvairias plastilino formas, makaronus. Makaronai, beje, tampa puikiausia šukuosena, kai ją prilipini prie popieriaus, popierinės lėkštės, ar puodelio bei pagyvini akelėm.


9. Sagutės

Mažyliai (1,5 m. – 3 m.) gali rūšiuoti sagutes pagal spalvas ir dydį, parinkti poras. Ūgtelėję – skaičiuoti (tarkime, paskaičiuoti visas raudonas sagutes ir sužinoti kiek gausis, pridėjus geltonas). Iš sagučių galima dėlioti paveiksliukus ar mandalas.


O dabar, keletas idėjų priemonėms bei veikloms pagal amžių:

Jūsų mažyliui 3 mėn. – 1,5 m. 

Geriausia priemone jam taps dėžutė su lobiais. Viskas labai paprasta: imame nedidelę dėžutę ir dedame į ją įvairius daiktelius iš vaiko aplinkos. Pvz.: medinį šaukštelį, barškutį, guminį kamuoliuką, gabaliuką ryškaus audinio, dantų šepetėlį, kramtuką besikalantiems dantims ir pan.  Dėžutės turinį kaskart keiskite. Neabejokite – tokia priemonė užims jūsų mažylį kur kas ilgiau, nei bet koks žaislas 😉

Jūsų bičiuliui 1,5 m. – 3 m. 

  • Įvairiai užsisegančios piniginės, užsidarančios dėželės (dėžutė nuo degtukų), kuriuose galėtų tūnoti skanėstukai, ar kitos mažos staigmenos. Tokio amžiaus vaikams labai patinka piniginės su įvairiomis sagtimis ir skirtingai atsiveriančios dėželės.
  • Įvairios nedidelės priemonės rūšiavimui (kaip kad pom-pomsai, stiklo rutuliukai ir pan.) pagal spalvas, dydį ir pan.
  • Varstymo priemonės.
  • Nedidelė taupyklė su monetomis.
  • Rinkinukas iš varžtų ir sriegių bei spynelių ir raktelių.

Jei jūsų bičiuliui 3 m. ir daugiau

  • Puikiai pritiks įvairios dėlionės.
  • Stalo žaidimai pagal amžių.
  • Durstymai pagal kontūrą.

Šiam kartui tiek! Tikimės, kad su šiomis veiklomis jūsų eilės ir kelionės sutrumpės, o laikas pralestas jose nusispalvins kur kas ryškesnėmis ir prasmingesnėmis spalvomis 😉 Turite savų idėjų veikloms „nevaikiškose“ vietose? Būsime labai laimingi, jei pasidalinsite Facebooke arba labas@lavinuvaika.lt.

Su saulėtais linkėjimais,
Julija + Timūras + Sonija