Virš 20 veiklų idėjų rudens vakarams

Dienos niūryn, vakarai ilgyn, varvančios nosys uždaro duris į visur ir…VALIO! Turime galimybę visi sulėtinti tempą ir pabūti kokybišką laiką kartu. Žaidime!?

Važiuojam!

1. Naminis kinetinis smėlis

1 kg kvietinių miltų + 0,5 l aliejaus (ar daugiau, jei reikia). Viską gerai išminkome (procesas labai patinka vaikams) ir turime kuo pukiausią kinetinį smėlį, su kuriuo ir bandutės gerai iškepa, ir pirštelius maloniai kutena 😉 Galite pagardinti mėgstamais eteriniais aliejais.

2. Floristinės kempinės

Kempines Montessori pedagogikoje atradome ir įsimylėjome jau senai. Vandens pilimui, pjaustymui, smaigstymui, vėrimui, įvairių sutvėrimų kūrimui. Galima darbuotis tiek su sausomis, tiek su šlapiomis kempinėmis. Vaikams didelį džiaugsmą ir  nuostabą kelią, kaip kempinės akimirksniu sugeria vandenį. Jas laaaabai gera ir terapiška pjaustyti. Užpylus ant supjaustytų gabaliukų vandens ir jas suminkius, gaunasi toks puikus pelkinis šakar-makar, kurį galima naudoti tolesniems siužetiniams žaidimams:)

 

3. KaštonManija

Kaštonų rinkimas ir jų vadavimas iš kevalų procesas, kuris galėtų  trūkti visą rudenį, tiesa?:) Rinkite! Rinkite maišais, tempkite į namus, mažuliukams berkite į didesnį „tazika“ ir sensorinkitės, rūšiuokite. Didesniems galima suorganizuoti ir visą šventinę-sensorinę kaštonų VONIĄ:)

 

4. GilėManija

Raudonojo ąžuoli gilės – DIDELĖS ir puikiausiai tinka spiner’iauti:) Ieškokite didelės dėžės, iškirpkite jos dugną, kvieskite draugus į gilių spineriavimo turą:)

 

Raudonojąjį ąžuolą atskirsite pagal karpytos formos lapus. Kairėje matote raudonojo ąžuolo giles, dešinėje – paprastojo.

5. Kepiniai

Ruduo visada turi mums paruošęs išgyvenimo planą. Tai – KEPINIAI:)

Ypač puiku, kai kepiniai yra lengvai kartu įgyvendinami, kūrybiškai išpildomi ir per 15 min. paruošiami 🙂

Sviestinių sausainių receptas: minkšto sviesto (apie 60 g), medaus (apie 120 g) ir miltų (tiek, kad prie rankų tešla nebeliptų).

Procesas: suformuojame rutuliuką, dedame jį tiesiai ant skardos ir paspaudžiame su ranka, ar kočėlu, ar dinozaurai per tešlą prasilekia, ar kankorėžis su kamuoliuku prasiridena, ar lėlė patrepsena, mašinėlė pravažiuoja. Skonis nuo „prasibėgusių“ objektų nesikeičia, o smaguuuuumas!

Po 15-20 min sausainiai jau būna iškepę. Pabaigai, kas liko, vyniojame į dovanų popierių ir nešame ryte į daržiuką / mokyklą draugams.

Sezoniniai valgymai, kaip kad obuoliai su neragautu priedu – riešutu sviestu, taip pat gali virsti didžiule švente:)

Na o jei vaikai ūgtelėję ir reikia SKUBIOS REABILITACIJOS niūriai dienai, būtinai pasigaminkite naminius ledinukus 🙂 (cukrų užpilame vandeniu, įpilame cukraus sirupo (padeda nuo susicukravimo) ir kaitiname ant mažos ugnies iki kol paruduos). Parudavusį ir sutirštėjusį sirupą išpilstome ant medinių iešmelių. Patys skanaujame, o paskui lekiame energijos pliūpsnį iškratyti į lauką ir pavaišinti ledinukais kiemo draugus!

 

6. Spalvinimai

Bet kokius niūradienius nuspalvins: 1. kompanija 2. spalvinimai:) Paprasčiausia mums įvairius reikalus spalvinti su vandeniniais maistiniais dažais. 

Vandens spalvinimai:

Pasirūpinkime didesniu stikliniu indu (mūsuose – akvariumas), pilame į jį vandenį, puse tiek aliejaus, o tuomet – lašinkime pipete ar spauskime iš buteliuko maistiniais dažais spalvintą vandenį ir grožėkimės procesu, kai spalvoti rutuliukai pradžioje nugula ant aliejaus, o tuomet lėtai prasiskverbia į vandenį, sklaidosi, spalvina jį.

Pasidžiaugę šiuo etapu, meskime į indą šnypščiančias tabletes (būna magnio, C vitamino ir pan.) ir stebėkime, kaip šokį šoka tikrų tikriausia lava 🙂 Magija!

Batono, tualetinio poperiaus spalvinimas:

Būna nesižiūrim ir duonelė papelija. Prieš atsiprašydami jos ir mesdami kompostuoti, spalviname ją su maistiniais dažais, maišytais su pienu (gaunasi daili pastelinė spalva). Dar be galo smagu varvinti spalvintą vandenį ant tualetinio popieriaus ritinio (išdžiuvęs jis gali pasitarnauti kaip spalva grilianda) arba ant popierinio rankšluosčio gabaliukų.

 

7. Laiškas Kalėdų Seneliui

Su laiškų rašymu Kalėdų seniui kaip ir viskas aišku. Parašom, į pašto dėžutę įmetam. Mes reikalą paįvairinam – į laišką įdedam dovanų ir Kalėdų seneliui. Nuo pašto dėžutės tenka grįžti ne kart, nes laiškas netelpa, tenka keisti dovaną į plonesnę 🙂 Galop išsiunčiam ir laukiam apie 2 savaites atsakymo. O atsakymas visad džiugina ne mažiau nei dovanos po egle.

Senis padėkoja už dovanas, pasidžiaugia šių namų gerais žmonėmis, užtikrina, kad užprašytų dovanų turi ir būtiniausiai įdeda kokią smulkmę – kramtoškę, plaukų segtukus, super herojų tatuiruotes…;)

8. Siuvinėjimai

Dar viena fantastinė Montessori pedagogikos veikla – suvinėjimai su vaikiška adata! Pradarykite kartone skylutes sudarant piešinį, vaiko vardo raidę ar tiesiog padrikai sudurstykite ir įduokite adatą su pravertu siūlu. Veikla baisiai įtraukia ir verčia pabaigti darbelį.

9. „Nervus į konservus“

Mūsuose deja anei jokie agurkėliai nemarinuojami, anei jokios salotos žiemai nekonservuojamos.
Tik NERVAI…konservuojami…
Nes juk „nervus į konservus…“ 
Vakar sūnui nervui užėjus, nusprendėm užkonservuot.
Sudėjom į stiklainį viską iš aplinkos, kas nervus primena:
Riaumojančią dinozauro figūrėlę,
Česnako skiltelę,
Sudegusį degtuką,
Pipirų,
Gvazdikėlių,
Dantų krapštukus,
Spygliuotą kaštono kevalą,
Ant popierėlių nupieštus nervus…
Užpylėme viską raudonu-žaliu vandeniu, užsukome tvirtai ir pastatėm ant palangės konservuotis.
Sūnus dar dukart per vakarą buvo pribėgęs atsukti stiklainį ir išpūst į jį savo nervus 
Pravartu pasirūpinti ir trilitriniu suaugusiems!:)

 

10. Moliūgai

Moliūgus galima skaptuoti.

Moliūgus galima spalvinti su teptukais, apipurkšti dažais iš buteliukų, spalvinti su virš žvakės pakaitintomis vaškinėmis kreidelėmis.

Į moliūgus galima kalti vinis.

Į moliūgus galima berti sodos, pilti indų ploviklio (putų tirštumui), maistinių dažų ir užšnypštinti reikalą actu.

Išnaudokite šią rudens gerybę su KAUPU! 🙂

11. Karpymai

Puikus pratimukas žirkles besijaukinantiems:
popierius tvirtinamas prie stalo lipnia juosta. Antra jo dalis-laisvai tabaladuoja. Išpiešiami veideliai. „Besitabaluojanti“ pusė kerpama juostelėm – tai bus žmogeliukų plaukai;) Vėliau tie plaukai gali būti trumpinami ar kita ševeliūra formuojama 

Dar gi labai smagu žaisti kirpyklą ir kirpti plastilininius plaukus, užlipintus ant plikos lėlytės galvos 🙂

12. ŠlykštukoTerapija

Kas mus seka, žino, kad šlykštuką mylime nuo senai ir ta meilė, ko gero, niekada nesibaigs:) Mano akimis, šlykštukas – tai fantastiškiausia sensorinė priemonė, kuri stebuklingai pašalina visus neramumus per pirščiukus. Mūsų namų vaikai su juo ir burbulus, prakišę šiaudelį pučia (stiprinant kvėpavimos takus), ir siužetinius žaidimus sužaidžia, ir papildomų reikalų susigalvoja, tarkim, atrado, kad šlykštukas puikiai dera kartu su Chubbie markeriniais dažais 😉

 

13. Rudens darbeliai

Rudens darbelių idėjų apstu! Vien mūsų Fascebook’e kiek prikrauta čia. Pasirinkite jūsų širdžiai mielą ir darbuokitės jaukiais vakarais. Sezoninių darbelių darymas, beje, ne tik apie kūrybiškumą, smulkiąją motoriką, laiką kartu…jų darymas geriausiai padeda vaikams suvokti laiko tėkmę ir sezonų kitoniškumą.

 

14. Naminis plastilinas

Naminis plastilinas jau prieš kelis metus apsigyveno mūsų namuose / lentynose / dirbtuvėse ir niekaip“neišlenda“ iš favoritinių priemonių sąrašiuko 🙂 Receptą ir idėjas lipdymams rasite čia.

15. Muzikavimas

Muzikavimas prasideda namuose. Nors, ko gero, dar jaukiai įsitaisius mamos pilvelyje. Dainuokite (daug puikių dainelių ir žaidinimų rasite čia), muzikuokite puodais, vėliau – rimtesniais instrumentais, atraskite ritmą, natas, Suzuki metodą, kitus muzikinius būrelius. Ir turėsite ne tik džiaugsmingą atmosferą namuose, bet ir geriausią smegenų mankštą.

Apie tai kaip mokėjimas groti muzikiniu instrumentu treniruoja smegenis, kviečiu pasiskaityti puikų straipsnį čia.

 

16. Nauji draugai

Gaminkitės naujus draugus. Nauji draugai ne apie tai, kad padariau ir stovi. Naminiai draugai apie tai, kad tave medūziukas, šuniukas, monstriukas ir kt. pašnekina, pajuokauja su tavim, žavisi tavimi ir niekada nemoralizuoja, kaip kad tėvai 🙂 Vaikai iki 6 m. neskiria realybės nuo išgalvoto pasaulio ir šventai tiki, kad štai su juo dabar kalba medūziukas. Nepaisant to, kad mamos lupos juda 🙂

Stebėtina, kiek daug vaikas gali išpasakoti medūziukui ir kiek mažai tėvams…

Paprasti medūziuko gamybos žingsniai štai čia – https://bit.ly/2Bda0Pp

 

17. Krakmolainis

Iki 3 m. sesnorinis patyrimas – tai patyrimo viršūnė – treniruojanti smegenis, miklinanti pirštus, raminanti ir įtraukianti. Sensorinius pojūčius patirkite barstinėdami, pilstydami, liesdami skirtingas faktūras,

Mūsų namų sensorikos dievaitis – KRAKMOLAINIS:) Krakmolais + vanduo + maistiniai dažai. 

Dar krakmolą galima sumaišyti su Lidl gyvenančiu šokoladiniu pudingu. Tuomet jis taps daaaaaaar fantastiškesnės konsistencijos ir neprasmirs, kaip įprastinis 😉

ir šilkinė masė

18. Diskoteka

Šventinę nuotaiką susikurti net niūriausią dieną – baisiai lengva! Išsikabinėkite senas užuolaidas, apsikarstykite lemputėm, susineškite į žaidimų erdvę vaišes, pasigaminkite limonado, užsileiskite garsiai mėgstamą muziką ir vualia – ŠOKIAI POKIAI!

19. Daigai

Turiu įtarimą, kad įvairūs daigai ne tik pavasariop parduodami:) O juos pabėrus ant paprastų, nuolat drėkinamų vatos diskelių, turėsite amžinai žaliuojančią palangę su sveikatai palankiais žalumynais. Tikrai džiugina ir akį, ir dūšią 😉

 

20. Lipni plėvelė

Į darganą už lango tiiiikrai ne taip niūru žiūrėti, kai ant lango įsitaisiusi lipni plėvelė su jūsų menais – monais. Lipiname viską, ką randame iš aplinkos ir kuriame savo koliažus, raštus, istorijas! Lipinimo idėjų rasite čia.

21. Maudynės

Sulysti į šiltą vonią / dušą po sunkios dienos daržuose / mokyklose – bent jau mūsuose – planas „numero UNO“. O jei čia dar esti priemonių, sukuriančių šventinę nuotaiką…anei jokie niūradieniai nebaisūs:) Kviečiame užsukti į mūsų Maudynių skyrelį ir atrasti sensorines, LAIMĘ auginančias maudynių priemones.

 

21. Audio Pasakos

Na ir pabaigai – kviečiame atrasti Audio pasakas. Mes su jomis ir keliamės, ir būname ramiai po mokyklų, ir klausomės terapindamiesi vonioje, kurdami vakarais. Apie audio pasakų naudą vaizduotės kurstymui, gebėjimui klausyti ir įsiklausyti, ko gero, nereikia nė sakyt. Mes kalusome pasakų iš Pakartot.lt aplikacijos (susinstaliavę rasite skirtuką „pasakos“) ir Spotify „Vakaro pasakos“  arba Vakaro pasakų galite klausytis per Raioteką.

 

21. Maskaradas!

Pasikvieskite draugų, susineškite karnavalinių aprėdų, kaukių, ar mamos suknių, tėčio skrybelių ir surenkite kaukių balių ar madų šou. Juoko vakaras – garantuotas!

 

22. Skrebinimo kortelės „Pasidaryk pats“

Mūsų šešiametei labai patinka skrebinti, o dar labiau patinka skebinimo korteles pasidaryti pačiai:) Imame (geriausia balto) kartono lapą, susikarpome mažesniais kvadratėliai, išspalviname visą ryškiai aliejinėmis / vaškinėmis kreidelėmis. Tuomet šią spalvingą kortelę padengiame juodu guašu, maišytu su indų plovikliu 1:1. Pernakt pradžius, ryte jau galėsite skrebinti 😉

 

 

23. Antistresinio butelio gamyba

Neseniai atradome toooookio paprastumo ir magiškumo antistresinį butelį, kad planuojame visą rudenį būti ramūs:) Nuoširdžiai rekomenduojame! Blizgius dažus rasite čia.

 

„Maži vaikai – mažos bėdos“, visad sako mano tėtis. Ir jis teisus. Iki 6-7 metų (nuo tada, kai vaikas pradeda eiti į mokyklą) vaiko pasaulis – tėvų pasaulis. Vėliau jį formuoja aplinka. Ir kiek įkris į jo pasaulio suvokimą bei savęs vertinimą per šiuos metus, tiek ir nešis per gyvenimą.

Pasirūpinkime, kad šie 7 metai būtų kupini džiaugsmingų, jaukių akimirkų, LĖTŲ akimirkų. Mylėkime, mažiau kalbėkime (moralizuokime), daugiau klausykimės, išjauskime vaiko emocijas ir patirtį  Formuokime prisirišimą, saugumo jausmą, murkdykimės meilėje. Laikas – labai tekus!

Su auksiniais, sausainiais kvepiančiais linkėjimais,

Julija + Timūras + Sonija