20 veiklų idėjų rudens vakarams

Dienos niūryn, vakarai ilgyn, varvančios nosys uždaro duris į visur ir…VALIO! Turime galimybę visi sulėtinti tempą ir pabūti kokybišką laiką kartu. Žaidime!?

Surinkau kas mūsų šį rudenį smagiai sužaista ir dalinuosi su jumis su viltim, kad atrasite jūsų namus pradžiuginsiančią vieną kitą idėją. O užvis labiausiai tikiuosi, kad atsirokosite savų namudinių žaidimų idėjom 😉

Važiuojam!

1. Floristinės kempinės

Kempines Montessori pedagogikoje atradome ir įsimylėjome jau senai. Vandens pilimui, pjaustymui, smaigstymui, vėrimui, įvairių sutvėrimų kūrimui. Labai mažai priemonių prikausto taip smarkiai tiek mūsų namų vaikus, tiek pusdienio daržiuko lankytojus kaip ši puiki puiki kempinė.

2. Vamzdžiai

Pasivaikščioję senukuose, būtiniausiai aptiksite štai tokius minkštus vamzdžius. Įvairiausių pločių.

Rinkitės simpatiškiausius ir neškitės į namus. O ten jau viskas savaime  – muštynės su vamzdžiais, vamzdžių pjaustymas žiedeliais ir varstymas. Pjaustymas išilgai, klijavimas su dvipuse juosta prie sienos ir vandens rutuliukų, kaštonų ridenimas jais.

3. Naminis kinetinis smėlis

1 puodelis smulkaus smėlio (perkame maximoje gyvūnų skyriuje, regis, šinšiloms skirtą ;)) + 0,5 puodelio krakmolo + 2/3 vandens (galima spalvinti maistiniais dažais)  + mėgstamas eterinis aliejus (pasirinktinai). Viską išmaišome, išminkome ir mėgaujamės lėtais taktiliniais vakarais.

4. KaštonManija

Kaštonai darbeliams jėga. Kaštonai vonioje – 3 x jėga! 🙂

5. Valgymai

Maistas – terapija. Sąlyga – natūralumas. Pridėtinė vertė – valgymai ant šviesos stalo. Būtinybė – kompanija! 🙂

6. Kepiniai

Ir net jei nėra nei šviesos stalo, nei kompanijos, bet kokius niūrumus išvaikys bendri kepiniai su mama 🙂 Ypač puiku, kai kepiniai yra lengvai kartu įgyvendinami, kūrybiškai išpildomi ir per 15 min. paruošiami 🙂

Ingridientai: minkšto sviesto (apie 60 g), medaus (apie 120 g) ir miltų (tiek, kad prie rankų tešla nebeliptų).

Procesas: suformuojame rutuliuką, dedame jį tiesiai ant skardos ir paspaudžiame su ranka, ar kočėlu, ar dinozaurai per tešlą prasilekia, ar kankorėžis su kamuoliuku prasiridena, ar lėlė patrepsena, maškė pravažiuoja. Skonis nuo „prasibėgusių“ objektų nesikeičia 

Po 15-20 min reikaliukas jau būna iškeptas. Pabaigai, kas liko, vyniojame į dovanų popierių ir nešame ryte į daržiuką draugams.

7. Vandens spalvinimai

Pasirūpinkime didesniu stikliniu indu (mūsuose – akvariumas), pilame į jį vandenį, puse tiek aliejaus, o tuomet – lašinkime pipete ar spauskime iš buteliuko salvintą vandenį ir grožėkimės procesu, kai spalvoti rutuliukai pradžioje nugula ant aliejaus, o tuomet lėtai prasiskverbia į vandenį, sklaidosi, spalvina jį.

Pasidžiaugę šiuo etapu, meskime į indą šnypščiančias tabletes (būna magnio, C vitamino ir pan.) ir stebėkime, kaip šokį šoka tikrų tikriausia lava 🙂 Magija!

8. Laiškas Kalėdų Seneliui

Su laiškų rašymu Kalėdų seniui kaip ir viskas aišku. Parašom, į pašto dėžutę įmetam. Mes reikalą paįvairinam – į laišką įdedam dovanų ir Kalėdų seneliui. Nuo pašto dėžutės tenka grįžti ne kart, nes laiškas netelpa, tenka keisti dovaną į plonesnę 🙂 Galop išsiunčiam ir laukiam apie 2 savaites atsakymo. O atsakymas visad džiugina ne mažiau nei dovanos po egle.

Senis padėkoja už dovanas, pasidžiaugia šių namų gerais žmonėmis, užtikrina, kad užprašytų dovanų turi ir būtiniausiai įdeda kokią smulkmę – kramtoškę, plaukų segtukus, super herojų tatuiruotes…;)

9. Siuvinėjimai

Dar viena fantastinė Montessori pedagogikos veikla – suvinėjimai su vaikiška adata! Pradarykite kartone skylutes sudarant piešinį, vaiko vardo raidę ar tiesiog padrikai sudurstykite ir įduokite adatą su pravertu siūlu. Veikla baisiai įtraukia ir verčia pabaigti darbelį.

10. „Nervus į konservus“

Mūsuose deja anei jokie agurkėliai nemarinuojami, anei jokios salotos žiemai nekonservuojamos.
Tik NERVAI…konservuojami…
Nes juk „nervus į konservus…“ 
Vakar sūnui nervui užėjus, nusprendėm užkonservuot.
Sudėjom į stiklainį viską iš aplinkos, kas nervus primena:
Riaumojančią dinozauro figūrėlę,
Česnako skiltelę,
Sudegusį degtuką,
Pipirų,
Gvazdikėlių,
Dantų krapštukus,
Spygliuotą kaštono kevalą,
Ant popierėlių nupieštus nervus…
Užpylėme viską raudonu-žaliu vandeniu, užsukome tvirtai ir pastatėm ant palangės konservuotis.
Sūnus dar dukart per vakarą buvo pribėgęs atsukti stiklainį ir išpūst į jį savo nervus 
Pravartu pasirūpinti ir trilitriniu suaugusiems!:)

 

11. Moliūgai

Moliūgus galima skaptuoti.

Moliūgus galima spalvinti su teptukais, apipurkšti dažais iš buteliukų, spalvinti su virš žvakės pakaitintomis vaškinėmis kreidelėmis.

Į moliūgus galima kalti vinis.

Į moliūgus galima berti sodos, pilti indų ploviklio (putų tirštumui), maistinių dažų ir užšnypštinti reikalą actu.

Išnaudokite šią rudens gerybę su KAUPU! 🙂

12. Karpymai

Puikus pratimukas žirkles besijaukinantiems:
popierius tvirtinamas prie stalo lipnia juosta. Antra jo dalis-laisvai tabaladuoja. Išpiešiami veideliai. „Besitabaluojanti“ pusė kerpama juostelėm – tai bus žmogeliukų plaukai;) Vėliau tie plaukai gali būti trumpinami ar kita ševeliūra formuojama 

Dar gi labai smagu žaisti kirpyklą ir kirpti plastilininius plaukus, užlipintus ant plikos lėlytės galvos 🙂

13. Skrebinimas

Kai visi namai, kvepia obuolių pyragu ir ant stalo garuoja arbata, labiausiai šiai atmosferai pritinkanti veikla – skrebinimas. Su šiuoju puikiu albamiuku išsiskrabins visas nerimas, kiekvienas pasijus didžiu menininku ir po emocijų kupinos dienos darželyje / mokykloje gerokai paaugins savo savivertę 😉

12. Rudens darbeliai

Rudens darbelių idėjų apstu! Vien mūsų Fascebook’e kiek prikrauta čia. Pasirinkite jūsų širdžiai mielą ir darbuokitės jaukiais vakarais. Sezoninių darbelių darymas, beje, ne tik apie kūrybiškumą, smulkiąją motoriką, laiką kartu…jų darymas geriausiai padeda vaikams suvokti laiko tėkmę ir sezonų kitoniškumą.

 

13. Naminis plastilinas

Naminis plastilinas jau prieš kelis metus apsigyveno mūsų namuose / lentynose / dirbtuvėse ir niekaip“neišlenda“ iš favoritinių priemonių sąrašiuko 🙂 Receptą ir idėjas lipdymams rasite čia.

14. Muzikavimas

Muzikavimas prasideda namuose. Nors, ko gero, dar jaukiai įsitaisius mamos pilvelyje. Dainuokite (daug puikių dainelių ir žaidinimų rasite čia), muzikuokite puodais, vėliau – rimtesniais instrumentais, atraskite ritmą, natas, Suzuki metodą, kitus muzikinius būrelius. Ir turėsite ne tik džiaugsmingą atmosferą namuose, bet ir geriausią smegenų mankštą.

Apie tai kaip mokėjimas groti muzikiniu instrumentu treniruoja smegenis, kviečiu pasiskaityti puikų straipsnį čia.

 

15. Nauji draugai

Gaminkitės naujus draugus. Nauji draugai ne apie tai, kad padariau ir stovi. Naminiai draugai apie tai, kad tave medūziukas, šuniukas, monstriukas ir kt. pašnekina, pajuokauja su tavim, žavisi tavimi ir niekada nemoralizuoja, kaip kad tėvai 🙂 Vaikai iki 6 m. neskiria realybės nuo išgalvoto pasaulio ir šventai tiki, kad štai su juo dabar kalba medūziukas. Nepaisant to, kad mamos lupos juda 🙂

Stebėtina, kiek daug vaikas gali išpasakoti medūziukui ir kiek mažai tėvams…

Paprasti medūziuko gamybos žingsniai štai čia – https://bit.ly/2Bda0Pp

 

16. Sensorika

Iki 3 m. sesnorinis patyrimas – tai patyrimo viršūnė – treniruojanti smegenis, miklinanti pirštus, raminanti ir įtraukianti. Sensorinius pojūčius patirkite barstinėdami, pilstydami, liesdami skirtingas faktūras,

Mūsų namų sensorikos dievai krakmolas

ir šilkinis smėlis

17. Diskoteka

Šventinę nuotaiką susikurti net niūriausią dieną – baisiai lengva! Išsikabinėkite senas užuolaidas, apsikarstykite lemputėm, susineškite į žaidimų erdvę vaišes, pasigaminkite limonado, užsileiskite garsiai mėgstamą muziką ir vualia – ŠOKIAI POKIAI!

18. BalionManija

Jei po ranka turėsite balionų ir atsispausdinę gyvūnėlių dalių, skirtų išsikipti ir ant balionų prilipinti – jūsų diena pasmerkta sėkmei! 🙂

19. Piešimai

Pieškite kitaip. Pieškite plačiai, su viskuo, pabaikite pradėtus piešinius – išlaisvinkite kūrybiškumą, ugdykite jį!

Pabaik žmogeliuką: ant popieriaus lapo nupiešiame žmogeliukus. Vienam veido dalių trūksta, kitam plaukų, trečiam – spalvingo aprėdo. Pasiūlykite vaikui pabaigti ir nuspalvinti piešinius.

Kosmosas. Matyt dėl to, kad visi vaikai kilę iš dangaus, dauguma jų labai domina kosminė tematika 🙂 Ir piešti kosmosą be galo įtraukinga! Ant juodo / tamsiai mėlyno fono nugulusios baltos, geltonos, raudonos planetos ir žvaigždės – tai kažkas WOW!

20. Durniavimai

Nieko nekainuoja išpiešti ant rankos štai tokį viską valgantį senelioką. O štai jį pamaitinti šaukštu, žole, blogais / gerais žodžiais – be galo linksma ir terapinga:) Mokslo įrodyta, kad durniavimai – veiksmingiausia priemonė laimę auginti 😉

 

„Maži vaikai – mažos bėdos“, visad sako mano tėtis. Ir jis teisus. Iki 6-7 metų (nuo tada, kai vaikas pradeda eiti į mokyklą) vaiko pasaulis – tėvų pasaulis. Vėliau ji formuoja aplinka. Ir kiek įkris į jo pasaulio suvokimą bei vertinimą per šiuos metus, tiek ir nešis jis per gyvenimą.

Pasirūpinkime, kad šie 7 metai būtų kupini džaiugsmingų, jaukių akimirkų, LĖTŲ akimirkų. Mylėkime, mažiau kalbėkime (moralizuokime), daugiau klausykimės, išjauskime vaiko emocijas ir patirtį – „tau tikriausiai buvo labai pikta, jei tu užgavai draugą; aš suprantu, tu nusiminei, kad šiuo metu negali gauti šio žaislo…“. Formuokime prisirišimą, saugumo jausmą, murkdykimės meilėje. Laikas – labai tekus!

Su auksiniais, sausainiais kvepiančiais linkėjimais,

Julija + Timūras + Sonija