16 žadimų idėjų su šviesos stalu

Štai jus įsigijote lavinamąjį šviesos stalą, pabėrėte smėlio, kruopų, gal kiek papiešėte, o tuomet iškyla klausimas „o kas dabar…?“ 🙂 Pažįstamas jausmas? Puiku! Labai tikiuosi, kad po šio įrašo tokio patirti nebeteks, o įrašas dar gi dvigubai pasipildys + bendruomenės idėjomis. Taigi, neriame, semiamės ir papildome komentaruose tuom ko neišvardijau, kad vienoje vietoje turėtume šūsnelį idėjų šviesos terapijos pavergtiems 😉

1. Barstymai

Barstymai mums prie širdies labiausiai. Nes barstant susitinka ir sensorika (įvairių kruopų, smėlio lietimas), ir kūryba (piešimas, istorijų kūrimas) ir didaktiniai reikalai (pvz. skaičių / raidžių rašyba pirštais, šepetėliu). O beriame ant staliuko ir/ar antstalio viską: paprastą-kvarcinį (senukuose maišais sutinkamą) ar dekoratyvinį smėlį, manų kruopas (vienas, ar maišant su pasirinktos spalvos dekoratyviniu smėliu), maistiniais dažais dažytas kruopas ir net maltą kavą.

2. Pilstymai

Pilstymai-vandens terapija malonumu ir veiklų įvairiapusiškumu prilygsta barstymams. Skirtumas tik tas, kad pilstymams jau reikalingas antstalis arba didesnis stiklinis indas. Mums labiausiai patinka pilstytis vakarais. Įsipilame į antstalį šilto vandenėlio ir renkamės iš šių bei panašių veiklų:

 • surinkti nuo dugno pabertus stiklo karoliukus,
 • susirinkti daug įvairių daiktelių ir žiūrėti kas skęsta, o kas ne,
 • su pipete kapinti maistiniais dažais spalvintą vandenį ir stebėti kaip magiškai išsisklaido spalvos,
 • berti ant vandens paviršiaus smėlį, manų kruopas, o gal net pipirus? 🙂 (eksperimentas su pipirais čia),
 • dėti į vandenį krepinio popieriaus skiauteles ir stebėti kaip skiautelės „atiduoda“ savo spalvas vandeniui,
 • plukdyti vandeniu laivelius (kempinė+dantų krapštukas su lapeliu, graikinio riešuto puselė, jos dugne plastilino gabaliukas, į jį įsmeigtas krapštukas su lapeliu i pan.).

3. Tangramos

Įvairių tangramų dėliojimas, šablonų „spalvinimas“ su skaidriomis spalvingomis bei mozaikinėmis plokštelėmis , be abejonės, reikalas panardinantis ilgam ir giliai. Dažnų atveju ilgiau prie tangramų lieka sėdėti tėveliai, bet nurimę ir kuriantys tėveliai, mano akimis, vienas gražiausių vaikui vaizdų 🙂

4. Valgymai:)

Vienok, skaniausias želės valgymas, vis tik įvyksta ant šviesos stalo 🙂

5. Piešimai

Piešimas ant šviesos stalo, manyčiau, viena iš labiausiai užburiančių piešimo formų. Ar tai būtų piešimas ant paties stalo, antstalio, o gal ir švarusis piešimas sklaidant dažus per maišelius – kai menas būna apšviestas, jis būna visaip WOW 🙂

 https://www.instagram.com/kindiekorner/

6. Rūšiavimai

Mes dar spalvotų buteliukų rinkimo procese. Bet šis procesas būtinai įsigyvendins ir mes nupjausime plastikinių, permatomų spalvotų buteliukų dugnus bei rūšiuosime į šias savadarbes lėkšteles įvairius reikalus. Puikūs rūšiavimo dubenėliai šviesos stalui gaunasi, kaip manote?

                                                                                       www.teachpreschool.org

7. Cukriniai reikalai

Jūs tik pasižiūrėkite kaip fantastiškai atrodo cukrus gabaliukais spalvintas (lašinama pipete ar varvinama nuo šaukštelio) vandeniu, maišytu su maistiniais dažais!

          http://www.stillplayingschool.com/

8. Vandens rutuliukai

Niekas neužginčys, kad vandens rutuliukai – vienas gražiausių akims vaizdas:)

 • Darykite teminius vakarėlius (pvz. „povandeninis pasaulis“ su mėlynais vandens rutuliukais ir vandens gyvių figūrėlėmis ar „meilė“ su raudonais vandens rutuliukais ir laminuotomis šeimos narių foto (nuotrauka iš abiejų pusių yra aplipdoma lipnia juosta), ar „vabzdžiai“ su žaliais vandens rutuliukais ir juose šmirinėjančiais vabzdžiais ir pan.);
 • Ar berkite įvairiaspalvius rutuliukus ir rūšiuokite juos pagal spalvas, spaudykite su česnakų spaudyklę, meskite pro skylutes, pradarytas paprastoje kartono dėžėje;
 • mažiausiems žaidėjams vandens rutuliukus galite berti į didesnį sandarų skaidrų maišelį. Galą užtvirtinkite lipnia juosta ir dėkite ant šviesos stalo. Rutuliukai gražiai žaižaruos ir kvies mažylį rankele juos sučiupti.

9. Skaidrios stiklinaitės

Ant skaidrių plastikinių stiklinaičių įsikūrę jūsų menai, puikiai jaučiasi ant šviesos stalo ir kviečia kurti įvairiausias istorijas!

https://play-trains.com/

10. Krakmolainis

Antstalyje įkurdintas krakmolainis (krakmolas + vanduo + maistiniai dažai), kuo puikiausiai jaučiasi ant šviesos stalo. Rankutės nuo dugno krakmolą grybšt – pasirodo šviesos ruoželis. Fantastika, užburia!

11. Eksperimentai

 • Vienas iš gražiausių eksperimentų, kuomet į antstalį pilamas aliejus ir į jį pipete lašinamas spalvintas vanduo. Fantastiškai užburia!
 • Galite į antstalį pilti pieną ir taip pat į jį kapinti spalvintą vandenį. Spalvos fantastiškai išsilieja, išsilaksto, grožių-grožius pakuria.
 • O galite išbandyti ir eksperimentą, kuriuo metu pilamas pienas, ant jo viršaus aliejus (tiek, kad plonas aliejaus sluoksnis pasiskirstytų ant viso pieno paviršiaus) ir jau tuomet kapinkite spalvintą vandenį. Paprastame dubenyje šis eksperimentas atrodė štai taip. Taigi, galite tik įsivaizduoti kaip puikiai jis atrodys ant šviesos stalo…:)).

http://www.froginapocket.com

12. Šiaudeliai

Pasižiūrėkite kokiems statiniams su plastilinu gali pakviesti skaidrūs, spalvingi šiaudeliai!

https://artfulparent.com

13. Pūtimai

Ir kvėpavimo sistemos stiprinimui, ir smagumui-gražumui, pakvieskite bičiulį ant šviesos stalo šiaudeliu papūsti dekoratyvinį smėlį ar manų kruopas.

14. Balionai

Mažulyčiams patiks matyti, kaip ant šviesos stalo atrodo balionai. Paprasti spalvingi, viduje su konfeti, o gali būti išpieši įvairiais gyvūnėliais, emocijom. Bus ką aptarti, sugauti, apglėbti 🙂

https://www.andnextcomesl.com

15. Metų laikai

Neškitės ant šviesos stalo visus metų laikus:

 • Rudeninius lapus, ant kurių skaičiuodami dėkite kaštonus bei giles,
 • Sniegą – spalvinkite jį guašu, varvinkite dažytą vandenį,
 • Pavasarinius šauklius: kačiukus, žibutes, iš šiltųjų kraštų grįžtančius paukščių figūrėles ar nuotraukas.
 • Gražiausius vasaros žiedus ir kurkite su jais mandalas. Aptarkite didžiausias / gražiausias kiekvieno metų laiko šventes.

                                                   www.happilyevermom.com

16. Ar galop, paskaitinėkite ant šviesos stalo 😉

Keletas pastebėjimų ir asmeninių rekomendacijų žaidimui su šviesos stalu:

 • Jei stalas turi galimybę šviesti įvairiomis spalvomis – vienai dienai pasirinkite vieną, geriausiai vaiko / (-ų) nuotaiką atspindinčią spalvą. Būtų puiku, jei žaidimus dažniausiai lydėtų šilta dienos šviesos spalva.
 • Prieš rinkdamiesi šviesos stalą apsisvarstykite mintį, kad vaikas saugiausiai jaučiasi arčiau žemės. Galbūt vertėtų pasirinkti staliuką, prie kurio dirbama ne atsisėdus an kėdės, o tiesiog – jaukiai įsikūrus ant žemės. O be to, prie tokio staliuko gali prisijungti draugų 😉
 • Pasiruoškite kelias temines dėžutes, kad kaskart netektų rinkti rekvizito iš naujo. Pvz. manai su įvairiais barstymo įrankiais; dekoratyvinis smėlis su gyvūnų figūrėlėmis; dažytos kruopos su tuščiaviduriais kiaušinukais ir pan
 • Puiku, jei veiklą su šviesos stalu lydi rami muzika, eteriniai aliejai ir rūpesčius už durų palikę suaugę 😉

 

Nepamirškite pasidalinti idėjomis su šviesos stalu iš savo namų! Kaip viena pirkėja rašė: „dosni ranka niekada nebūna tuščia“ 😉

Pavasariniai linkėjimai,

Julija + Timūras + Sonija