10 žaidimų su TĖČIU idėjos

Neįmanoma įvertinti tėčio įtakos vaiko gyvenime! Vis tik, daugelis mamų dažnai gauna pasiskųsti, kad tėčiai mažai tepadeda, kad nedalyvauja vaiko priežiūroje, ugdyme, auklėjime, žaidimuose. Dažnai taip ir yra. Vis tik dažniau mamos pačios ir nustumia tėtį į antrą planą.

Kaip gi padovanoti tėčiui pilnaverčio „augintojo“ jausmą?

  • Pratinkite tėčius prie vaiko maitinimo proceso;
  • Organizuokite rytus taip, kad tėtis bent 5-10 minučių galėtų kokybiškai pabūti su vaiku;
  • Pasistenkite sukurti vakarinius ritualus: vakarinės maudynės, skaitymai su tėčiu;
  • Su išėjimais į lauką tėtis taip pat gali kuo puikiausiai susidoroti.

O pats įsimintiniausias vaiko laikas su tėčiu, be abejo, gyvena žaidimuose! Šiame įraše parankiojau kelias žaidimų idėjas su tėčiu tiek iš mūsų namų, tiek iš interneto lobynų. Nuoširdžiai tikiuosi, kad vieną-kitą žaidimą domėn pasiims ir jūsų tėtis. Ir nėra ką kalbėti, visada su nekantrumu laukiu jūsų pasidalinimų.

Važiuojam!

1. Konstravimas

Žaidimas konstruojant, be abejonės, dažnu atveju bus įdomesnis tėčiui, nei mamai. Galima dėlioti piramides, statyti bokštus, pilis, labirintus ir lėlių namus, konstruoti mašinėlių garažus ir trasas.

Tegul statybininkai naudoja įvairias medžiagas statybai:

  • medines kaladėles,
  • LEGO duplo ir LEGO detales,
  • kartonines dėžes,
  • indų plovimo kempines,
  • plastikines stiklinaites,
  • skalbinių segtukus (segant vieną ant kito ir formuojant figūras),
  • vynuoges ir dantų krapštukus ir pan.

Puikiausius namus galima statyti naudojant medines kaladėles, o betonavimuinaminį plastiliną.

2. Žaidimai su mašinėlėmis

Pasikaustykite įvairiomis, viena į kitą nepanašiomis mašinėlėmis – ekskavatoriumi, buldozeriu, sunkvežimiu, lengvąja ir lenktynine mašinomis, greitąja pagalba, gaisrine, policijos mašina ir pan.

Tegul vaikas (nepriklausomai nuo lyties) vežioja mašinėles grindimis, ridena nuo savadarbės trasos, varo į garažą (dėžę), ridena specialiomis trasomis, ant išpiešto kelio ir pan.

Žaidimo metu tėtis gali pasakoti kokį darbą nuveikia kiekviena iš mašinų. Taipogi nepamirškite apie kitas transporto priemones – lėktuvus, laivus, traukinius.

Žaidimo metu galima mokinti bičiulį skaičiuoti, spalvų, papasakoti apie automobilio sandarą, suorganizuoti lenktynes.

3. Kova

Juokais žaisti kovą galima visur kur minkšta, nėra aštrių kampų ir daiktų. Įprastai viskas nutinka spontaniškai 🙂 Ar tai namie, ar ant pievos, ar svečiuose. Tėtis juokais kovodamas kutena vaiką ar lengvai gnybtelna. Dažnai kovos žaidimas padeda perjungti vaiko dėmesį, jei gręsia isterijos. Tėtis juokingu, monstrišku balsu gali pasakyti: „Pas ką čia kyla pyktis“, iškelti rankas, vaidinant, kad sugriebs ir vytis vaiką. Pasivijus pradėti kutenti ir varyti piktumus lauk. Nepamirškime klasikinės kovos su pagalvėmis!

Tik kovos nereiktų žaisti prieš miegus, nes vaiko nervinė sistema gali persitempti ir jam teks ilgai užmiginėti.

Tik tėčiai, įvertinkite savo jėgas ir taiklumą, nes juk žinote kaip būna: po didelio juoko dažnai atsitinka ašarėlės 🙂

4. Miegantis tigras

Jei tėtis po darbų pavargęs ir jam norisi pailsėti, galima pažaisti pasaką apie tigrą.

„Kartą didelis tigras ir jo mažas sūnelis / dukrytė tigriukas nutarė pamiegoti. Didelis tigras užmigo ir prispaudė mažylį savo glėbyje. O mažylis pabudo ir atsidūrė tėčio spąstuose. Jo užduotis – išsikapanoti ir pažadinti tėtį“.

Svarbu, kad tėtis įvertintų savo jėgas ir neužspaustų tigriuko per stipriai 🙂

Ir be abejo, tigriukui reikia leisti išžaisti žaidimą iki pergalės: tigriukas išsikapanoja iš tėčio glėbio – spąstų, žadina jį timpteldamas už nosies, ausų (švelniai), kojų, rankų iki kol tėtis išsibudina ir, galbūt, jau pažvalėjęs, nusiveja tigriuką užkrimsti ko nors skanaus 😉

5. Žaidimas su kamuoliais

Būtų gerai, jei namuose būtų kuo įvairesnių kamuolių. Nuo mažylių pin pongo iki šokliukų, kad žaidimo galimybės prasiplėstų ir įtrauktų tiek tėtį, tiek vaikus. Ką galime žaisti namuose su kamuoliais:

  • ridenti vienas kitam ir mėtyti oru,
  • mėtyti į lanką (pakabinamą naminį krepšinio lanką kuo puikiausiai gali atstoti sulankstyta metalinė pakaba, lipnia juosta pritvirtinta prie durų rankenos),
  • pūsti šiaudeliu ping pongo kamuoliuką stalu ir bandyti pataikyti į tėčio laikomą kitame stalo gale stiklinę,
  • šokinėti, ridentis, balansuoti ant šokliuko,
  • plastikinius baseino kamuoliukus ir ping pongus galima ridenti per grindis ir siekti užridenti juos ant kitame kambario gale ant grindų pritvirtintos lipnios plėvelės ar dvipusės lipnios juostos. Užduotis, kad kamuoliukas priliptų prie plėvelės.
  • vaikams bus smagu pataikyti su kamuoliuku į kitame kambario gale esantį tėtį. Tėtis, kaip taisyklę, visaip juokingai bandys išsisukti nuo to kamuoliuko 😉 Arba galima taikyti tiesiog į dėžę. Į dėžėje pradarytas skyles.
  • futbolas ar golfas, naudojant įvairius vartus ir ertmes – dėžės, stalo bei kėdžių kojos ir pan. bei įrankius (musgaudės ir pan.)
  • boulingas: sustatykite į eilę plastikinius buteliukus ar plastikines / popierines stiklinaites, ritinėlius nuo popierinių rankšluosčių ir taikydamiesi su kamuoliu numuškite kuo daugiau objektų.

6. Lenktynės keturiomis

Žaidimui reikės pagalvėlių, minkštų žaislų, dekių, kitokių minkštų kliūčių ir daug laisvos vietos ant grindų.

Išdėliojus erdvėje minkštas kliūtis, tėtis su vaiku pasiruošia startui ant ketverių. Tėtis pradeda keturiom vytis vaiką, o vaikas keturiomis bėgti nuo jo per kliūtis. Tėtis ragina vaiką sprukti įvairiai urgzdamas ir maurodamas 🙂 Kai bičiuliui žaidimas nusibosta, galima pasikeisti vaidmenimis – dabar vaikas vejasi tėtį.

Galima vaikui išskirti „saugumo salą“ – paklotą dekį, užsikeberiojus ant kurio vaikas laimi žaidimą.

6. Arkliukai ir lėktuvėliai

Tikiuosi daugelis jūsų vaikystėje turėjo galimybę „paskraidyti“ su tėčiu, atsigulus pilvu jam ant pėdų ar pajodinėti po kambarį užsikeberiojus ant kupros. Po šiai dienai su dideliu džiaugsmu ir šiokiu tokiu skausmu menu tas akimirkas… dažnai įsijautęs tėtis nuskraidindavo mane (su galva) į sieną 🙂

www.ey.com

7. Lobių ieškotojai

Vaikui nematant tėtis išdėlioja po kambarį įvairius lobius – skanukus, senai matytus žaisliukus, ką tik tėčio sulankstytą popierinį lėktuvėlį, kaukes ir pan. ir kviečia į kambarį lobių ieškotoją. Lobių ieškotojui gali būti netgi įteiktas kibirėlis ar krepšelis lobiams susidėti. Tėtis duoda įvairias užuominas, „šilta-šalta“ ir kaskart smarkiai pasidžiaugia bičiuliui lobį atradus!

theimaginationtree.com

8. Vyriškos knygelės

Tėčio skaitymo įtaka vaikams – milžiniška! Ypač, jei pradėti skaityti mažesniems, nei 2 metų vaikams.

Skaitymas, apskritai, laikomas labiau moteriška veikla, todėl kai tėtis sėda paskaitinėti, vaikai suvokia tai kaip kažką ypatingą.

Be to, moterys ir vyrai skirtingai prieina prie skaitymo proceso. Tarkime, moteris skaitant, didesnį dėmesį kreipia į tokius klausimus knygoje kaip „kiek matote paveiksliuke obuolių“. Tėtis gi kreipia dėmesį į visiškai kitus dalykus. Tėtis greičiau pasakys: „O, kopėčios! Pameni, mano sunkvežimyje irgi tokios gulėjo?“ Pastarasis pavyzdys turi didesnės įtakos vaiko komunikaciniais gebėjimams, kadangi tenka daugiau mąstyti.

Taip pat pasakų skaitymas prieš miegą didina žodyną, o jei pasakas skaito tėtis – ir kuria ypatingą saugumo jausmą, kas vėliau gali smarkiai įtakoti mokymosi gebėjimus.

Gerai, jei skaitymui su tėčiu bus parinktos tos knygos, kurios įdomios ir tėčiui.

9. Smiginis

Kas gi geriau išmokins vaiką taiklumo, jei ne tėtis. Turėkite pirktinį smiginio žaidimą, ar susimeistraukite savo iš lipnios plėvelės / dvipusės lipnios juostos ir svaidykite į ant sienos pritvirtintą plėvelę /  lipnią juostą ranka ar laidyne svaidomus vatos gumulėlius, pom pomsus.

10. Kliūčių ruožas

Tėčiams labai patinka šis žaidimas! Statyti kliūtis  iš to, ką randa namuose: pagalvių, į ritinį suvynioto kilimo, ant kėdžių padėtos lyginimo lentos, dėžių ir pan.

Tėtis parodo bičiuliui kaip reikia įveikti kiekvieną trasos ruožą ir pagal poreikį – padeda. Mažyliui siekti pereiti visą trasą bus smagiau, kai finiše jo lauks skanukas, ar koks nematytas žaisliukas. O galbūt ir didelių tėčio ovacijų bus per akis!

jen-peacefulparenting.blogspot.com

Na ir be abejo, tėčių DNR yra užkoduota mokyti kitus valdyti transporto priemones 🙂 Tad bet kokį transportą mažyliui įvaldyti, perduokite tėčių žinion.

Ir pabaigai:

Instrukcija tėčiams:

  • 1. Vaikeliui gimus, nepasiduokite nepasitikėjimo savimi jausmui ir baimėms. Būkite drąsesni! – semkite naujas žinias ir gaukite gyvenimišką patirtį. Jei atidėti dalyvavimą vaiko auginime ateičiai, kuo toliau, tuo sunkiau bus sukurti kontaktą su vaiku.
  • 2. Jei jūs pavargote po darbo dienos, nebūtinai kontaktui su vaiku rinktis aktyvią veiklą. pakanka paimti jį ant rankų, pačiučiuoti, pamyluoti, papasakoti apie savo dieną ir paklausti / išklausyti apie jo prabėgusios dienos akimirkas (paklausti ir laukti atsakymo – bet kokios mimikos ar gesto reiktų ir dar nekalbančių mažylių).
  • 3. Pirmaisiais gyvenimo metais pas vaiką formuojasi savęs suvokimas. Kokiu jis taps, didele dalimi priklauso nuo tėčio. Stenkitės, kad jūsų bendravime su vaiku vyrautų pozityvios emocijos: dažnai šypsokitės, apkabinkite ir bučiuokite, girkite, sakykite kaip stipriai jį mylite.
  • 4. Sugalvokite savo bendravimo formas su vaiku. Tokias, kokios jums teikia daugiausiai malonumo! Jei darysite tai, kas teikia džiaugsmą visų pirma jums, neabejotinai, suteiks daug gerų emocijų ir jūsų vaikui! Laiką, kurį leisite su vaiku išnaudokite maksimaliai efektyviai: pasivaikščiojimai lauke, žaidimai, maitinimas, maudynės padės jums ir jūsų vaikui tapti tikrais draugais!

Prasmingo ir džiugaus laiko, bičiuliai, su savo tėčiais!

Julija + Timūras + Sonija