10 veiklų dvimečiui pagal Montessori

Šiame įraše pateiksiu paprastus pratimus pagal Montessori, kuriuos lengvai pravesite savo dvimečiui namų sąlygomis. Smulkiosios motorikos lavinimas ir savarankiškumo skatinimas, žodyno plėtimas ir rankos paruošimas rašybai – štai esminiai momentai, kurie „jaudina“ jūsų dvimetį ir į kuriuos reiktų orientuotis jums žaidžiant / dirbant su savo mažyliu. Pradedame!

1. Skalbinių segtukai

Dvimečiui jau galima siūlyti žaidimus, lavinančius smulkiąją motoriką, tarkime, žaidimus su skalbinių segtukais. Lėtai parodykite kaip veikia skalbinių segtukas, kuriais piršteliais reikia paspausti „krokodilo auseles, kad jis prasižiotų“. Kaip apžioti norimą daiktą ir atleisti „auseles“. Segtukus galite pasiūlyti segti tiesiog ant aukštesnės dovanų dėžės, galite nuspalvinti segtukus ir pasiūlyti juos segioti ant nuspalvintos dėželės pagal spalvas, vėliau – pagal skaičius, raides. Galite sumeistrauti mini skalbinių džiovyklę (kad ir nutiesę virvelę tarp kėdžių kojų) ir pasiūlyti džiaustyti dvimečio kojinaites. Galite iškirpti daug spalvingų mažų drabužėlių iš spalvoto veltinio ir pasiūlyti džiaustyti juos.

2. Sensorinės dėžutės

Dvimečiai tiesiog dievina smulkius daiktelius ir jiems labai patinka jų ieškoti įvairiose sensorinėse dėželėse. Pripildykite dėžę, dubenį smėliu ar kruopomis, pridėkite smulkius žaisliukus ar gamtos lobynus. Tegul dvimetis ieško smulkių dalykėlių, atradęs – pats paslepia / užkapsto nuo jūsų. Toliau priemonę galima sensorines dėželes įvairiausiais šaukšteliais, dubenėliais ir puodeliais.

3. Rūšiavimas

1,5 – 2 m. bičiuliai atranda, jog daiktai priklauso įvairioms grupėms. Šis atradimas ir interesas smulkiems dalykams, rūšiavimo pratimus dvimečiams daro labai patraukliu užsiėmimu. Rūšiavimo metu jūs galite atkreipti dėmesį į įvairias  rūšiuojamų dalykų savybes: spalvas, dydį, formas. Pradėkite nuo paprasčiausių rūšiavimų, tarkime – raudonų ir baltų pupelių arba akmenų ir kriauklyčių rūšiavimo. Ilgainiui sudėtinginkite rūšiavimo pratimus pagal rūšiuojamų dalykų kiekį ir savybių skaičių.

4. Dėliojimai šaukštu ir pincetu

Smulkiosios motorikos lavinimui pasiūlykite dvimečiui dėliojimą (iš vienos lėkštės į kitą) šaukštu ir pincetu, sijojimą ir dalykų išgaudymą šaukštu, sieteliu iš vandens. Svarbu pažymėti, kad dėliojami dalykai turėtų būti vienos rūšies ir jų neturėtų būti daug. Tiek, kad dvimetis užbaigtų darbelį ir galbūt norėtų jį pakartoti. Šiuo laikotarpiu labai smagu, spalvinga ir skanu dėlioti įvairias uogas 😉

5. Durstymai

Paimkite storą kartoną ar kitą panašaus tvirtumo pagrindą (pvz. putplasčio lakštą, kamštinį pagrindą) ir padėkite ant jo popieriaus lapą. Ant lapo nupieškite taškelius, žyminčius geometrinę figūrą. Dvimečiui pasiūlykite su šratinuku ar dantų krapštuku išdurstyti kiekvieną skylutę. Pasidžiaukite gautu rezultatu!

6. Karpymai žirklėmis

Supažindinkite savo dvimetį su saugiomis žirklėmis ir pasiūlykite karpyti pradžioje linksmus darbelius, tarkime – iškarpyti žmogeliuko šukuoseną. Vėliau, įgudus kirpti viena ranka pasiūlykite kirpti ploną popieriaus lapą išpieštą linijomis. Gautus iškarpytus kvadratėlius galima priklijuoti ant lapo ir sukurti gražią aplikaciją. Jei dvimetis su žirklėmis kol kas darbuojasi dvejomis rankomis, popieriaus lapą, kad nereiktų kaskart laikyti tėveliams, galima pritvirtinti lipnia juosta ant pagrindo taip, kad puse jo liktų ant stalo, o kita puse tabaruotų ore. Tą „orinę“ popieriaus dalį ir tekarpo dvimetinukas 🙂

7. Valgio ruošimas ir veikla virtuvėje

Dvimečiai dievina gaminti! Pasiūlykite jiems sumaišyti produktus pyragams ar salotoms, lupti virtus kiaušinius ar bulves su lupenomis, spausti su formelėmis sausainių tešlą, pjaustyti minkštus vaisius. Pjaustymo peilis neturi būti labai aštrus, bet turi pjauti. Pjaustymo darbą pradėkite nuo banano. Paprastai vaikai darbuojasi labai skrupulingai, tad įsipjovimo atvejai – reti.

8. Namų ruoša

Pas dvimetinukus gimsta neįtikėtinas interesas namų ruošos darbams, pastebėjote? Nepraleiskite šio momento ir parodykite mažyliams kaip šluoste nuvalyti nedidelius plotus, kaip plauti indus, daržoves ir vaisius, kaip sušluoti šiukšles nuo grindų maža šluotele ir susemti jas į semtuvėlį arba darbuotis su siurbliu. Tik atminkite, jog svarbu – procesas, o ne rezultatas, tad susilaikykite nuo kritikos, jei tvarkos pasiekti jūsų dvimečiui vis tik nepavyks.

9. Daikto ir jo atvaizdo derinimas

Vaikai iki 1,5-2 metų didina savo žodyną dirbdami / žaisdami su lobių krepšiais, kuriuose gyvena panašios kategorijos dalykai. Ilgainiui prie komunikacinių įgūdžių formavimo ir žodyno plėtimo pereinama prie darbo su kortelėmis pagal temas. Tam vaikui reikia paaiškinti, jog daiktas ir jo atvaizdas reiškia tą patį. Pasigaminkite korteles pagal turimas, tarkime, gyvūnų fgūrėles ir pasiūlykite rasti tinkamą kortelę kiekvienai iš figūrėlių. Jei pratimas pavyksta lengvai, pagaminkite korteles su platesnėmis reikšmėmis.

10. Kūryba

Kūrybiniuose reikaluose dvimečiui svarbu parodyti kūrybinių priemonių įvairiapusiškumą: įvairius dažus, pieštukus, kreideles, flomasterius, savus pirštelius, vatos pagaliukus, kempinėles ir pan. Atraskite ne šablonus, o naujas technikas. Pasiūlykite dvimečiui piešti ant gamtos lobynų: akmenėlių, kriauklių, kankorėžių. Parodykite kokius gražius antspaudus palieka dažuose pamirkyta citrinos ar obuolio puselė, vandeniu pripildytas balionėlis, teptukas, padarytas iš ant pagaliuko apvyniotų žolių ir pan.

Kūrybiniuose reikaluose svarbus tampa ne tik piešimas, bet ir lipdymas. Šio amžiaus vaikų lipdymams pasirinkite minkštesnes mases: naminį plastiliną, ar play-doh. Visiems be išimties vaikams be galo patinka „gyvinti“ darbelius įsmeigiamom akelėm. O jei tėveliai įsijungia į procesą ir įgarsiną kiekvieną iš pagamintų dvimečio personažų, lipdymo procesas įgauna fantastiško smagumo!

Tiek, bičiuliai, šiam kartui 🙂 Kaip įprastai, mes visad su nekantrumu laukiame jūsų pasidalinimų, susijusių su perskaityta tema. Juk geriausia daugyba – dalyba.

Būkite sveiki ir semkite vasarėlę rieškutėm!

Julija + Timūras + Sonija