10 ramių veiklų persitempusiam vaikui

Persitempimas ir emocijų „persisunkimas“ vaikui, su dar nebrandžia nervine sistema įvykti, deja, gali dažnokai.  Dažniausiai šią būseną įtakojančios aplinkybės:

  • stiprios teigiamos arba neigiamos emocijos;
  • ilgas monotoniškas darbas;
  • režimo pasikeitimas;
  • pervargimas;
  • per didelis kiekis saldumynų arba nekokybiško maisto.

Jei vaikas smarkiai persitempęs, persisunkęs emocijų, jis gali atrodyti linksmas – bėgioti, šėlioti, juoktis ištisai. Dažnai po šios būsenos vaikas pradeda verkti ar gali iškelti isterijos sceną. Kiekvienas norime išvengti tokių situacijų. Taigi, pastebėjus pirmuosius persitempimo būsenos požymius, tėvams reikia nuraminti vaiką, perjungti jo dėmesį. Vargu ar tai pavyks padaryti vien sudrausminimu – vaikai tokioje būsenoje negeba savarankiškai nurimti.

Taigi, jei kelias iki miegelio dar tolimas, o vaikas persitempęs, jį nuraminti galima pajungiant į štai tokias veiklas:


1 Pasivaikščiojimas

Šiuo patarimu mes naudojamės dažniausiai. Įsitempę sūnus ir dukra momentaliai perjungia dėmesį į ruošimąsį pasivaikščioti lauke, o kai tik peržengiame slenkstį, – pasikeitusi aplinka, grynas oras ir galimybė laisvai pabėgioti – greitai juos nuramina.

Net jei šiuo metu ne „lauko metas“, galima išsiruošti pusvalandžiui – tai puikiai paveiks vaikus. Jei lauke lyja ar šalta – ne bėda: tinkamai apsirenkite ir pasivaikščiokite trumpiau. Išeikite trumpam pasivaikščiojimui ir prieš miegą, jei vaikas persitempęs, prastai miega, – grynas oras nuims įtampą ir įtakos geresniam miegui.

Image may contain: 1 person, standing, shoes, child and outdoor

2 Šilta vonia

Ne bėda, jei vaikas išsimaudys ne įprastu metu: šiltas vandenėlis momentaliai nuims įtampą ir perjungs dėmesį. Įduokite priemones pilstymui: laistytuvėlius, švirkštus (be adatų), kempines, ir kitką, kas tinka pagal amžių.

Kūno kremas su eteriniais aliejais ir lengvas masažas po maudynių dar labiau atpalaiduos. Jei išsimaudyti galimybių nėra, pasiūlykite vandens pilstymo žaidimus. Šia veikla labai patogu užsiimti prie pilstymui / barstymui skirto staliuko, kitu atveju, parūpinkite tiesiog gilesnę talpą ir įduokite įvairias pilstymo priemones. Vanduo turi fantastinį terapinį poveikį ir veikla su juo atpalaiduoja bei lavina smulkiąją motoriką.



3 Kruopų barstymai

Faktiškai tokį pat terapinį poveikį kaip vanduo – turi kruopos. 2-4 m. bičiuliams laaabai patinka pilstyti kruopas iš vieno indelio į kitą. Ypač, jei jos spalvingos 🙂 Puikiu žaidimu persitempusiam mažyliui taps mažų žaisliukų ar gamtinių lobių paieškos kruopose. Vietoj kruopų visada galima naudoti smėlį. Daugiau apie idėjas barstymams ir kitos naudingos, su barstymais susijusios informacijos  galite pasiskaityti mūsų blogo įraše, o pilstymo / barstymo užsiėmimus „įrėmins“ bei paįvairins tokios priemonės kaip pilstymo / barstymo staliukasbaseinėliai, žaismingi dubenėliai ir virtuvinių įrankių rinkiniai.


4 Šokiai pagal ramią muziką

Ramios muzikos arba muzikinių audio pasakų perklausa – puiki relaksinė priemonė. Vargu, ar persitempę vaikai nustygs vietoje, tad pasiūlykite jiems pašokti, palinguoti pagal muziką. Atkreipkite vaiko dėmesį į judesių plastiškumą, jų atitikmenį ritmui. Galite naudoti aksesuarus, tarkime – lengvas šilkines skareles.


5 Sportiniai užsiėmimai su aiškiais nurodymais

Dažnai persitempę vaikai laksto ir negali nustygti vietoje. Tokiu atveju nukreipkite energiją – pasiūlykite sportinius užsiėmimus su nurodymais: jogos pozos (kurias parodysite), šliaužimas per kėdžių tunelį, veikla ant naminio sportinio inventoriaus (mūsų namuose gyvena supuoklė / čiuožykla) ir pan. Koncentracija į aiškią veiklą perjungs dėmesį ir nuramins protą.

Image may contain: 2 people, people sitting

6 Monotoniška veikla su smulkiais objektais

2-4 m. bičiuliai dievina dirbti su smulkiais objektais, tiesa? Ir tokiems darbams reikalinga koncentracija. Pasirinkite veiklą pagal amžių:

Svarbiausia sudominti vaiką, kitaip toks greitas veiklos persijungimas gali sunkokai sektis.


7 Maisto ruoša

Vaikus dažniausiai įtraukia veikla virtuvėje. Paklauskite bičiulio, ar jis išalkęs ir pasiūlykite savarankiškai pasigaminti kažką užkąsti. Tegul nulupa virtus kiaušinius, papjausto vaisius ir daržoves, paruošia sau salotas, ar sumuštinį.  Jei vaikas naudosis jo asmeniniais virtuviniais įrankiais, – procesas įgaus ypatingą svarbą


8 Kūryba

Kita puiki veikla persitempusiam vaikui – kūrybiniai užsiėmimai. Viena iš labiausiai raminančių veiklų – lipdymas. Aš visuomet traukiu pūrujį plastiliną, slime’ą su burbuliukais, šlykštuką, ar per 7 min. pagamintą naminį plastiliną, kai vaikai perdėm įsiaudrinę.

Piešimas – kitas būdas greitai nuimti įtampą, kaip ir įvairių karpinių lipdymas ant kartono (koliažai).


9 Praktinio gyvenimo užsiėmimai

Šie užsiėmimai padės nuraminti ne tik persitempusius, bet ir hiperaktyvius vaikus. Priklausomai nuo situacijos, galite pasiūlyti įvairias užduotis: išplauti indus, išsivalyti batus, palaistyti gėles, nuvalyti joms lapelius, pašluoti ar išplauti grindis, išvalyti dulkes ir pan.


10 Knygų skaitymas

Jei vaikui patinka knygos, nėra paprastesnio būdo perjungti jo dėmesį, nei jo mėgiamos arba naujos knygos skaitymas. Jei knyga šiuo metu vaiką nevilioja, pasiūlykite kartu pavartyti šeimos fotoalbumą. Šis triukas dažniausiai suveikia 🙂

Taigi, kaip matote, yra galybė priemonių nuraminti persitempusius veikus. Kiekvienas tepasirenka tai kas labiausiai tinka ir patinka. O kad persitempimo atvejų atsitiktų kuo rečiau, be abejonės, vertėtų:

  • turėti dienos režimą,
  • dažniau būti gryname ore,
  • miegoti reikiamą kiekį valandų,
  • sveikai maitintis,
  • rūpintis pozityvia namų atmosfera.

Vis tik, net vadovaujantis šiom taisyklėm, nebrandi vaiko nervinė sistema vistiek persitemps. Stenkitės ramiai reaguoti į šią būseną ir perjungti dėmesį į ramias, atpalaiduojančias veiklas.

Būkite sveiki ir ramūs!

Julija + Timūras + Sonija